Հնդկաստան. վերջին 8 տարիների առաջին մահապատիժը
| Պակիստանցի Քասաբը մասնակցել է մեգապոլիսի վրա իրականացված դաժան հարձակմանը և միակն է եղել, ում ոստիկանությունը կարողացել է ողջ ձերբակալել: 2010թ. նա դատարանի կողմից դատապարտվել է մահապատժի: Օգոստոսին Հնդկաստանի Գերագույն դատարանը մահապատիժն ուժի մեջ է թողել: Հանցագործի կողմից ներում շնորհելու խնդրանքը այս ամսվա սկզբին մերժվել է Հնդկաստանի նախագահ Պրանաբ Մուկերջի կողմից: | ![]() |
Հիշեցնենք նաև, որ ընթացիկ տարվա հունիսի 21-ին Դելիում ձերբակալեցին ահաբեկչությունների ենթադրյալ կազմակերպիչ Աբու Համզին: Համաձայն նրա վկայությունների, ահաբեկչական հարձակման ետևում կանգնած են եղել Պակիստանի իշխանությունները:
Նշենք, որ սա Հնդկաստանում իրականացված առաջին մահապատիժն է՝ սկսած 2004թ.:
2004թ. Հնդկաստանում իրականացված մահապատիժը հանգեցրեց երկու երեխայի մահվան, որոնք հետաքրքրությունից դրդված որոշել էին կախաղան "խաղալ":
Այն ժամանակ 41-ամյա Դհանանջո Շաթերջին, ով մեղադրվում էր դպրոցական աղջկան բռնաբարելու և սպանելու մեջ, կախաղան բարձրացվեց բանտարկության 13 տարիներից հետո:
Մահապատժի իրականացման մանրամասների մեկնաբանումը հանգեցրեց աղետի: Հնդկաստանում մի քանի երեխաներ որոշեցին "խաղալ" մահապատիժ և մահացան: 14-ամյա Փրեմ Գաեկվադը մահացավ՝ փաթաթելով պարանի մի ծայրն իր վզին, իսկ մյուս ծայրը՝ իր սենյակի առաստաղից կախված հովացուցիչին, որից հետո տղան սկսել է ճոճվել՝ փորձելով վերականգնել իրադարձությունների ընթացքը: Երեխայի հայրը պատմել է, որ Փրեմը շատ |
Վերջինիս մահապատժի մասին լուրը բոլոր հեռուստաալիքների գլխավոր թեման դարձավ բավական երկար ժամանակ, իսկ Փրեմը պարբերաբար դիտում էր այդ ամենը:
14-ամյա տղայի մահվան դեպքը միակը չէր երկրում: Մահացավ նաև 12-ամյա աղջիկ՝ փորձելով իր փոքր եղբորը ցուցադրել մարդասպանի կախաղանը:
Այս ամենի պատճառն այն է, որ երեխաները բավական բնական հետաքրքրություն են դրսևորում այն ամենի նկատմամբ, ինչը սովորականի սահմաններից դուրս է: Ուստի, եթե անգամ հնարավոր չէ վերացնել մահապատիժը բոլոր երկրներում, անհրաժեշտ է երեխաներին զերծ պահել այդ և մի շարք այլ գործողությունների ականատեսը լինելուց, որոնք կարող են խեղաթյուրել մանկական փխրուն հոգեբանությունը:

Индия: первая смертная казнь за последние 8 лет
| Пакистанец Касаб участвовал в дерзком нападении на мегаполис и оказался единственным, кого полиция захватила живым. В 2010 году он был приговорен судом к смертной казни. В августе Верховный суд Индии оставил смертный приговор в силе. Его прошение о помиловании президентом Индии Пранабом Мукерджи было отвергнуто ранее в этом месяце. | ![]() |
Показательный процесс над Касабом начался в марте 2009 года и завершился в рекордные сроки, продлившись чуть более года.
Напомним также, что 21 июня этого года в Дели задержали предполагаемого организатора терактов Абу Хамзу. Согласно его признательным показаниям, к террористической атаке, унесшей жизни 166 человек, причастны власти Пакистана.
Это первый смертный приговор, приведенный в исполнение в Индии с 2004 года.
Напомним, в 2004 году смертная казнь в Индии привела к случайной гибели как минимум двух детей, которые из любопытства решили "поиграть" в повешение.
Тогда 41-летний Дхананджой Шатерджи, обвиненный в изнасиловании и убийстве школьницы, был казнен через повешенье после 13 лет, которые он провел в камере смертников.
Смакование подробностей экзекуции привело к трагедии. Сразу несколько детей в Индии решили "поиграть" в смертную казнь - и умерли.
Погиб 14-летний Прем Гаеквад после того, как он обвязал один конец веревки вокруг своей шеи, а затем прикрепил другой к вентилятору, который висел на потолке его комнаты, и раскачался в попытке восстановить ход событий. Отец мальчика рассказал, что Прем был очень умным, но слишком любопытным ребенком. Он постоянно задавал вопросы о том, как будет повешен Дхананджой Шатерджи. |
Гибель 14-летнего Према Гаеквада стала не единственной в стране. Умерла также 12-летнияя девочка, когда она попыталась продемонстрировать своему младшему брату, как был казнен убийца.
Кроме того, в этом же штате едва не погиб 10-летний мальчик, когда он вместе с друзьями изображали экзекуцию, и играли в повешенного, тюремного врача и надзирателя.
Причина всего этого в том, что дети испытывают вполне естественное любопытство ко всему, что выходит за рамки обычного. И если даже невозможно отменить смертную казнь во всех странах, необходимо беречь детей от ненужной или слишком чувствительной информации, сделав все, чтобы они не стали свидетелями таких или аналогичных подобных действий, которые могут разрушить хрупкую детскую психологию…