Մյանմայում նոր նախագահ են ընտրել
«Հանուն ժողովրդավարության ազգային լիգա» (ՀԺԱԼ) կուսակցության թեկնածու, խորհրդարանի ստորին պալատի նախկին խոսնակ, 66-ամյա Ու Վին Մյինտը, ընտրվել է Մյանմայի նոր նախագահ խորհրդարանական ընտրություններով, հայտնում է NEWS.am-ը:
Քվեարկության արդյունքները հայտարարվել են չորեքշաբթի օրը Մյանմայի խորհրդարանական հեռուստաալիքի եթերից:
Մյանմայի սահմանադրության համաձայն՝ նախագահին ընտրում է խորհրդարանը խորհրդարանի պատգամավորներից նախկինում ընտրված երեք փոխնախագահներից: Քանի որ նախորդ ընտրություններից հետո միայն երկու փոխնախագահ էր մնացել, անցած շաբաթ խորհրդարանում լրացուցիչ ընտրություններ անցկացվեցին: Գործող փոխնախագահներ Ու Մյին Շվեից եւ Հենրի Վան Տհիոյից բացի՝ փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվեց նաեւ իշխող ՀԺԱԼ-ի առաջնորդ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Աուն Սան Սու Չժիի մտերիմ մերձավոր, խորհրդարանի ստորին պալատի խոսնակ Ու Վին Մյինտը:

В Мьянме избран новый президент
Парламентским голосованием новым президентом Мьянмы избран 66-летний У Вин Мьинт, кандидат от партии Национальная Лига за Демократию (НЛД) и бывший спикер нижней палаты парламента, сообщает РИА Новости.
Результаты совместного голосования обеих палат Ассамблеи Союза (парламента) были объявлены в эфире парламентского телеканала Мьянмы днем в среду.
По мяьнманской конституции президента избирает парламент из ранее избранных из состава депутатов парламента трех вице-президентов. Так как после предыдущих выборов оставалось только два вице-президента, на прошлой неделе в парламенте прошли довыборы. Помимо действующих вице-президентов - У Мьинт Шве и Генри Ван Тхио - на пост вице-президента был избран У Вин Мьинт, близкий соратник лидера правящей партии НЛД, лауреата Нобелевской премии Аун Сан Су Чжи и бывший спикер нижней палаты парламента, Палаты представителей. У Вин Мьинт ушел в отставку с поста спикера в связи с участием в качестве кандидата в выборах.
При голосовании в среду У Вин Мьинт набрал 403 голоса, У Мьинт Шве - 211 голосов, а Генри Ван Тхио - 18 голосов.