Արա Բաբլոյանը Ժնևում հանդիպել է Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Ժնևում՝ Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքի շրջանակում, մարտի 27-ին հանդիպել է Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժինը:
Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել հայ-կիպրական եղբայրական հարաբերությունները՝ ընդգծելով, որ երկու ժողովուրդներին կապում են պատմամշակութային, հոգևոր և արժեհամակարգային ընդհանրություններ, որի վառ վկայությունը դեռևս 1975 թ-ին Կիպրոսի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու փաստն է: ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է արտահայտել 2015թ. ապրիլի 2-ին Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի միաձայն ընդունման համար: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը շարունակելու է ջանքեր գործադրել ցեղասպանությունների ճանաչման, դատապարտման և կանխարգելման գործում:
Նշելով, որ Հայաստանի և Կիպրոսի միջև խորհրդարանական հարաբերությունները վերջին տարիներին համատեղ ջանքերի շնորհիվ որակական նոր մակարդակի են հասել՝ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է երկու օրենսդիր մարմիններում գործող հանձնաժողովների աշխատանքների աշխուժացման և պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում բարձր է գնահատել Կիպրոսի իշխանությունների հաստատակամ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը վերահաստատել է, որ Հայաստանի իշխանությունները միջազգային տարբեր հարթակներում Կիպրական հիմնախնդրում մշտապես աջակցել և աջակցելու են Կիպրոսին:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմանը՝ հույս հայտնելով, որ Կիպրոսն արագ ավարտին կհասցնի Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը խոսել է նաև միջազգային կառույցներում երկու երկրների խորհրդարանների արդյունավետ համագործակցության, ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության և այն առավել ամուր դարձնող Կիպրոսի հայ համայնքի մասին:
Դեմետրիս Սիլուրիսն առաջարկել է զարգացնել ռազմավարական համագործակցությունը՝ հիմնված տարբեր ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի իրականացման վրա: Կողմերը պայմանավորվել են Կիպրոսի պատվիրակության՝ առաջիկայում կայանալիք Հայաստան այցի ընթացքում անդրադառնալ այս հարցին և առավել գործնական ու կոնկրետ քայլեր իրագործել:

RA NA President Ara Babloyan Meets with President of House of Representatives of Cyprus in Geneva
On March 27, within the framework of the 138th Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Geneva the RA NA President Ara Babloyan met with the President of the House of Representatives of the Republic of Cyprus Demetris Syllouris, official page of the National Assembly of the Republic of Armenia reports.
Ara Babloyan highly assessed the Armenian-Cypriot friendly relations, underlining that the two peoples connect historical-cultural, spiritual and system of values commonalities, and its vivid evidence is the fact of recognizing and condemning the Armenian Genocide by Cyprus in 1975.
The NA President expressed his gratitude for the unanimous adoption of the Resolution criminalizing the denial of the Armenian Genocide by the House of Representatives of Cyprus. He has expressed conviction that Armenia will continue making efforts in recognition, condemnation and prevention of genocides.
Noting that the parliamentary relations between Armenia and Cyprus due to joint efforts of recent years reached to a new qualitative level, Ara Babloyan underlined the need of enlivening the works of the Committees functioning in two legislative bodies and the activation of the delegations’ mutual visits.
In the settlement of Karabakh conflict the RA NA President highly assessed the inflexible support of the Cypriot authorities in the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The Head of the RA Parliament reaffirmed that the authorities of Armenia always supported and would support Cyprus in the Cypriot problem on international  different platforms.
Ara Babloyan also touched upon the signing of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, expressing hope that Cyprus would quickly reach to an end the necessary inner-state procedures for Armenia-EU Agreement to enter into force.
The Head of the RA Parliament also talked about the effective cooperation of the parliaments of the two countries in the international structures, the peoples’ centuries-old friendship and the Armenian community making it firmer.
Demetris Syllouris proposed Ara Babloyan to develop the strategic cooperation based on the implementation of the concrete programmes in different spheres. The sides agreed to touch upon this issue during the visit of the Cypriot delegation to Armenia to be held in the future and take more practical and concrete steps.