Եվրախորհրդարանի պատգամավոր. Թուրքիան երբեք չի լինի ԵՄ անդամ
Թուրքիայի գործողությունները Սիրիայում իսկական սկանդալ են: Նման որակում տվել է Լյուքսեմբուրգից Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը, հայտնում է «Արմենպրես»-ը: Նա անդրադարձել է ԵՄ անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններին, որոնցով նրանք, մասնավորապես, Եվրամիությունից պահանջում են դադարեցնել անդամակցության շուրջ բանակցությունները Թուրքիայի հետ:
«Թուրքիան իր գործողություններն արդարացնում է ահաբեկիչների, անվտանգության սպառնալիքներով, սակայն որևէ նման սպառնալիք չկա ո՛չ Աֆրինում, ո՛չ էլ այն տարածքներում, որոնք նրանք թիրախավորում են: Կարծում եմ՝ Թուրքիային պետք է պարզ բացատրել, կամ,  ինչպես ես եմ հասկանում, արդեն իսկ պարզ բացատրվել է, որ մենք լավ չենք վերաբերվում այս ամենին: Թուրքիան մեծ հարևան է, և ես բազմիցս խոսել եմ այն մասին, որ մեծ հարևանների հետ (իմիջիայլոց, Ռուսաստանը մեկ այլ մեծ հարևան է) պետք է ինչ-որ կերպ համակերպվենք մեր համակեցությանը: Միմյանց հետ չշփվելը տարբերակ չէ ոչ մի առումով, միևնույն ժամանակ, ձևացնել, թե անում ես մի բան, որը երբեք չի լինելու, նույնպես տարբերակ չէ: Թուրքիան երբեք չի լինի Եվրամիության անդամ. դա պարզապես չի լինի, և մենք պետք է դադարենք ձևացնել, որ դա կարող է լինել», - ընդգծել է ԵԽ պատգամավորը և հավելել, որ տեսականորեն կարելի է պատկերացնել Թուրքիային Եվրամիության անդամ, պատգամավորն անձամբ խնդիր չի տեսնում այդ հարցում, սակայն նրա համոզմամբ՝ դա չի կարող լինել Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարության և նման դիրքորոշման պարագայում:
Ֆրանկ Էնգելի դիտարկմամբ՝ Թուրքիան նաև մեծապես հետընթաց է ապրել օրենքի դաշտում, ինչն ընդունելի չէ ո՛չ իր, ո՛չ էլ ԵՄ որևէ երկրի համար: «Այն օրը, երբ Թուրքիան կփոխվի, հետ կկանգնի Կիպրոսի նկատմամբ իր ագրեսիայից, կբացի սահմանը Հայաստանի հետ, կկարգավորի հարաբերությունները բոլոր հարևանների հետ, բանտերից ազատ կարձակի անարդար հիմքով ձերբակալված լրագրողներին, ես միգուցե Թուրքիայի հետ ինչ-որ հարաբերություն պատկերացնեմ, սակայն նման Թուրքիա երբեք չի լինի», - եզրափակել է պատգամավորը:

Депутат Европарламента: Турция никогда не будет членом ЕС
Люксембургский депутат Европарламента Франк Энгель называет действия Турции в Сирии настоящим скандалом. Депутат прокомментировал заявления высокопоставленных чиновников стран ЕС, которые, в частности, требуют приостановить переговоры с Турцией относительно ее вступления в Евросоюз, передает "Арменпресс".
"Свои действия Турция оправдывает угрозой терроризма, однако такой угрозы нет ни в Африне, ни на других территориях, которые они обстреливают. Думаю, Турции надо четко разъяснить, или - как я понимаю, уже было разъяснено, что мы плохо относимся ко всему этому. Турция - крупный сосед, и я много раз говорил, что с крупными соседями (кстати, другой крупный сосед - РФ), надо как-то сосуществовать. Не общаться друг с другом - не вариант, в любом аспекте; не вариант также изображать, будто делаешь что-то, чего никогда не будет. Турция никогда не будет членом ЕС: этого попросту не будет, и мы должны перестать изображать, будто это когда-то случится", - сказал он и добавил, что теоретически можно представить Турцию в составе ЕС: он лично не видит в этом проблем, однако, по его убеждению, этого не может быть при нынешнем руководстве и подобной позиции Турции.
По мнению Франка Энгеля, Турция претерпела регресс в поле юстиции, что неприемлемо ни для него, ни для какой-либо страны ЕС. "В тот день, когда Турция изменится, отступится от своей агрессии в Кипре, после открытия границы с Арменией, урегулирования отношений со всеми соседями, освобождения журналистов из тюрем - возможно, я и представляю отношения с Турцией, однако такой Турции не будет",- сказал он.