Չեխիայում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է Սենատի նախագահի առաջին տեղակալի հետ
Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի վերին պալատի՝ Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Միլուշե Հորսկայի հետ, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ հարցեր, մասնավորապես խոսվեց միջխորհրդարանական փոխգործակցության, մշակույթի, կրթության և գիտության բնագավառներում երկկողմ կապերի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին։ Նախնական համաձայնություն է ձեռք բերվել Միլուշե Հորսկայի հովանավորությամբ Հայաստանի և Չեխոսլովակիայի առաջին հանրապետությունների 100-ամյակին նվիրված մշակութային ձեռնարկ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև փոխադարձ այցերի կազմակերպման հնարավորությանը, դրանց օրակարգի ձևավորմանը և ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման գործընթացին առնչվող հարցերին։
Դեսպան Սեյրանյանը զրուցակցին տեղեկացրել է հայ-թուրքական արձանագրությունները Թուրքիայի ապակառուցողական մոտեցումների պատճառով չեղարկելու, Ադրբեջանի ղեկավարի՝ Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջների վերաբերյալ վերջին շրջանի աննախադեպ ռազմատենչ հայտարարությունների մասին։

Armenian Ambassador to the Czech Republic Tigran Seiranian met with Miluše Horská - First Vice-President of the Czech Senate (upper house of the parliament), Armenpress reports.
During the meeting a number of issues of mutual interest, in particular, the necessity to strengthen inter-parliamentary cooperation, as well as bilateral ties in the fields of culture, education and science were discussed. A preliminary agreement was reached to organize a cultural manual dedicated to the 100th anniversaries of the first Republic of Armenia and the Czech Republic under the auspices of Miluše Horská.
The officials also touched upon the possibility to organize mutual visits, as well as issues relating to formation of their agenda and the ratification process of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
Ambassador Seiranian informed Miluše Horská about the cancellation of the Armenian-Turkish protocols due to Turkey's unconstructive stances, the Azerbaijani leader's recent unprecedented militaristic statements on territorial claims towards Armenia.