Սկրիպալի սպանությունը կարող էր ձեռնտու լինել Բրիտանիային․ Լավրով
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերով ՌԴ Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր սպանությունը կարող էր ձեռնտու լինել բրիտանական հատուկ ծառայություններին և իշխանություններին, որոնք բարդ իրավիճակում են հայտնվել Brexit-ի պատճառով։ Այդ մասին Ս․Լավրովը հայտարարել է այսօր Մոսկվայում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Ուրիշ բացատրություններ էլ կան, դրանց մասին փորձագետներն էլ են խոսում։ Նրանք նշում են, որ դա կարող է ձեռնտու լինել բրիտանական հատուկ ծառայություններին, որոնք հայտնի են սպանության թույլտվությամբ գործելու իրենց ունակություններով»,- ասել է Լավրովը, հայտնում է Interfax-ը։
Բացի այդ, նրա խոսքերով, դա կարող է ձեռնտու լինել նաև բրիտանական իշխանություններին, «որոնք բարդ իրավիճակում են հայտնվել՝ չկատարելով իրենց ընտրողներին տված խոստումները այն պայմանների վերաբերյալ, որոնք պարտավորվել էին ապահովել Brexit-ի ընթացքում»։

Лавров: "Отравление Скрипаля может быть выгодно Британии"
Отравление экс-полковника ГРУ Сергея Скрипаля и его дочери может быть выгодно британским спецслужбам и в целом властям, оказавшимся в затруднительном положении в связи с Brexit. Об этом как передет Interfax, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
"Есть и другие объяснения, о них говорят и эксперты. Они говорят о том, что это вполне может быть выгодно и британским спецслужбам, которые известны своими способностями действовать с лицензией на убийство", - сказал Лавров на брифинге в понедельник в Москве по итогам переговоров с бангладешским коллегой.
Кроме того, отметил он, что эта ситуация "может быть выгодна и британскому правительству, которое оказалось в неудобной ситуации, не выполнив перед своими избирателями обещаний в отношении тех условий, которые они обеспечат Brexit".