Անկարան Մոսկվայի «գերակա և շատ հուսալի գործընկերն է». Պուտին
Ռուսաստանի և Թուրքիայի փոխհարաբերությունների զարգացման համար խոչընդոտներ չկան: Անկարան Մոսկվայի «գերակա և շատ հուսալի գործընկերն է»: Այդ մասին հայտարարել Է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիայի իր պաշտոնակից Ռեջեփ Թայյիփ Էրդողանի հետ բանակցությունների առաջին օրվա արդյունքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսում, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը:
Թուրքիայի ղեկավարը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ Պուտինը նախագահական նոր ժամեկտով վերընտրվելուց հետո արտասահմանյան առաջին այցը կատարել Է Թուրքիա:
Երկու երկրների նախագահները ոչ միայն բանակցություններ են վարել, այլև տեսակոնֆերանսի ռեժիմով տվել են «Աքքույու» ատոմային էլեկտրակայանի շինարարության մեկնարկը: Ռուսաստանի նախագահը, նշելով, որ Մոսկվայի ու Անկարայի փոխհարաբերությունները «շատ կառուցողական են զարգանում», ճշտել է, որ ,դա իր արտացոլումն է գտնում առևտրատնտեսական գործունեության արդյունքներում, խոշոր նախագծերի իրականացման տեմպերի մեջ, ինչը վերաբերում Է «Թուրքական հոսքին և ատոմային էներգետիկային:
«Ես այսօր ոչ մի խնդիր չեմ տեսնում, որը կարող Է խանգարել Թուրքիայի Հանրապետության հետ հարաբերությունների զարգացմանը»,- ընդգծել է Ռուսաստանի ղեավարը երկկողմ բանակցություններից և Ռուսաստանի ու Թուրքիայի միջև համագործակցության բարձր մակարդակի խորհրդի նիստից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում: Ավելի վաղ նիստում Պուտինը նշել է, որ 2017 թվականի արդյունքներով երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն ավելացել է տպավորիչ 40 տոկոսով՝ մինչև 22 մլրդ դոլար»:
ՌԴ նախագահն արձանագրել Է, որ «Թուրքական հոսք»  նախագիծը շատ ավելի արագ է իրականացվում, քան «Հյուսիսային հոսք-2» նախագիծը:
Լրագրողներին հատկապես հետաքրքրել Է ՌԴ-ի և Թուրքիայի ռազմատեխնիկակակն համագործակցության թեման, մասնավորապես, Թուրքիային ռուսական C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման արագացումը: Պուտինի խոսքով՝ մատկարարումների արագացումը տեղի Է ունենում թուրք գործընկերների խնդրանքով: «Մենք արագացրել ենք արտադրությունը և պայմանավորվածության ենք եկել գների շուրջ, ինչը չափազանց կարեւոր է»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Պուտինը նաև հայտնել է, որ իր թուրք պաշտոնակցի հետ քննարկել է սիրիական հակամարտության կարգավորման հետագա քայլերը: «Այդ հարցերը լրացուցիչ քննարկելու ենք Իրանի նախագահի մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպմանը»,- հավելել է նա: Պուտինը նշել է, որ Էրդողանի հետ կարծիքներ է փոխանակել միջազգային այլ հրատապ խնդիրների շուրջ:

Препятствий для развития взаимоотношений России и Турцией нет. Анкара является для Москвы "приоритетным и очень надежным партнером", заявил президент РФ Владимир Путин на пресс-конференции по итогам первого дня переговоров со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом, передает ''ТАСС''.
Турецкий лидер высоко оценил тот факт, что Путин свой первый визит за рубеж после переизбрания на новый президентский срок совершил именно в Турцию.
Президенты двух стран не только провели конструктивные переговоры, но и в режиме видеоконференции дали старт началу строительства АЭС "Аккую". На состоявшейся по итогам переговоров пресс-конференции Путин и Эрдоган ответили на вопросы о военно-техническом и экономическом сотрудничестве двух стран, в том числе об ускорении поставок в Турцию российских зенитных ракетных систем С-400 "Триумф".
Президент России считает, что у Москвы и Анкары "очень конструктивно развиваются двусторонние отношения" и это находит свое отражение в результатах торгово-экономической деятельности, а также в темпах реализации крупных проектов - это касается и "Турецкого потока", и атомной энергетики.
В свою очередь президент Турции также указал на укрепление российско-турецких отношений. "Некоторые круги совершили попытку отравить отношения между нашими странами. После этого наши связи лишь еще сильнее укрепились. Подписанные ранее сегодня четыре договора между Турцией и Россией также послужат укреплению наших отношений", - сказал он на пресс-конференции.
Помимо состоявшегося во вторник российско-турецкого саммита, в Анкаре 4 апреля пройдут трехсторонние переговоры по ситуации в Сирии, на которых к двум лидерам присоединится президент Ирана Хасан Роухани.