Հայաստանի տնտեսության զարգացման առաջիկա տարիների ռազմավարության հիմքում ներառական աճն է
Օրերս նախագահ Սերժ Սարգսյանի մոտ տեղի ունեցած՝ «Հայաստանի զարգացման ռազմավարություն 2030» փաստաթղթի նախագծի վերաբերյալ խորհրդակցության ընթացքում ուղենշվեցին ՀՀ տնտեսական զարգացման հիմնական սկզբունքներն ու ուղղությունները: Նախագահը հրահանգեց, որ առաջիկա երկու տասնամյակի ընթացքում ՀՀ-ում գործող պետական մարմինների աշխատանքը պետք է ուղղված լինի տնտեսական աշխուժացման զգալի աճին: Վերջինս իր խոսքում նշեց. յուրաքանչյուր քաղաքացի զգալու է աճի արդյունքները:
Մասնավորապես նախագահն ընգծեց հատկապես ներառական աճի կարևորությունը: Սա շատ է կարևորվում մի կողմից ՀՀ քաղաքացու շահերի տեսանկյունից, մյուս կողմից՝ միջազգային ասպարեզում ընկալելի գործընկեր դիտվելու: Պետք է նշել, որ համաշխարհային տնտեսական կառույցները վերջին շրջանում շեշտադրում են ներառական աճի կարևորությունը: Ի՞նչ է այն իրենից ենթադրում: Դա տնտեսական աճի այն տեսակն է, որը ենթադրում է հասարակության բոլոր շերտերի ներգրավվածություն այդ գործընթացին:  Այլ կերպ ասած՝ ներառական աճը ենթադրում է և՛ տնտեսության աճ, և՛ մարդկանց բարեկեցության աճ: Այս դեպքում, ենթադրվում է, որ եթե նույնիսկ տնտեսական բացարձակ աճ չի գրանցվում, շնորհիվ նոր տեխնոլոգիաների, նոր առաջատար մոտեցումների, մարդկանց բարեկեցությունն, այնուամենայնիվ, աճում է: Հենց տնտեսական այս մոդելին անցումն ընդգծեց նախագահը:
Մյուս կարևորագույն հարցը, որի վրա ուշադրություն հրավիրեց նախագահը գործազրկության մակարդակի կրճատումն է՝ հատկապես երիտասարդության շրջանում և մասնավորապես ձգտելով ապահովել հարյուր հազարավոր բարձր աշխատավարձով աշխատատեղեր:
Տնտեսության կայուն զարգացման կարևորագույն նախապայմաններից է առողջ ու արդյունավետ հարկային համակարգը:  Ընդ որում, համակարգն այնպիսին պետք է լինի, որ չվնասի ոչ բյուջեին ոչ էլ տնտեսվարողին: Անդրադառնալով այս հարցին՝ նախագահը կարևորեց անուղղակի հարկային համակարգին անցման անհրաժեշտությունը, որի շուրջ աշխատանքներ պետք է տարվեն:  Անուղղակի հարկային համակարգի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ ապրանքի կամ ծառայության վաճառքի դիմաց գանձվող հարկն ի սկզբանե հաշվարկվում է ապրանքի գնի մեջ, ուստի,  ըստ էության, հարկային բեռը բաշխվում է սպառողի վրա, փոխարենն ուղղակիորեն տնտեսվարողից գանձվելու: Սա վերջիններիս կտա ավելի արդյունավետ ու ազատ տնտեսական գործունեության վարելու հնարավորություն, իսկ սպառողների կողմից վճարունակությունն ապահովված կլինի նախագահի կողմից վերոնշյալ հանձնարարականների կատարման պարագայում:

В основе стратегии развития экономики Армении на ближайшие годы – инклюзивный рост
На состоявшемся недавно совещании в резиденции Сержа Саргсяна о проекте документа "Стратегия развития Армении 2030" были намечены основные принципы и направления экономического развития Армении. Президент поручил, чтобы в ближайшие два десятилетия деятельность государственных органов в Армении была направлена на значительное увеличение экономической активности. Саргсян в своем выступлении отметил - каждый гражданин должен испытывать результаты роста.
В частности, президент подчеркнул важность инклюзивного роста. С одной стороны, это очень важно с точки зрения интересов граждан Республики Армения, и с другой стороны - для того, чтобы восприниматься как партнер на международной арене. Следует отметить, что мировые экономические институты в последнее время подчеркивают важность инклюзивного роста. Что это из себя представляет? Это та разновидность экономического роста, который предполагает вовлечение в этот процесс всех слоев общества. Другими словами, инклюзивный рост подразумевает экономический рост и рост благосостояния людей. При этом предполагается, что даже при отсутствии абсолютного экономического роста, благодаря новым технологиям, новым передовым подходам, благосостояние людей тем не менее растет. Переход именно к этой экономической модели и подчеркнул президент.
Другой важнейший вопрос, на который президент обратил внимание, - это сокращение уровня безработицы, особенно среди молодежи, и, в частности, стремление обеспечить сотни тысяч рабочих мест с высокой зарплатой.
Одной из важнейших предпосылок устойчивого экономического развития является здоровая и эффективная налоговая система. При этом система должна быть такой, чтобы она не навредила ни бюджету, ни бизнесмену. Коснувшись этого вопроса, президент подчеркнул необходимость перехода к системе косвенного налогообложения, для чего нужно провести определенную работу. Особенность системы косвенного налогообложения заключается в том, что налог с продаж товаров или услуг изначально рассчитывается в цене продукта, поэтому, по сути, налоговая нагрузка будет распределяться на потребителя, а не напрямую вычитаться из хозяйствующего субъекта. Это даст им возможность осуществлять более эффективную и свободную экономическую деятельность, а платежеспособность потребителей будет обеспечиваться с помощью вышеназванных рекомендаций президента РА.