Սերժ Սարգսյանի նախագահության վերջին այցի խորհուրդը. արժեքներ՝ հակասությունների փոխարեն
Երկուշաբթի` ապրիլի 9-ին, ավարտվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի վերջին այցը Հռոմ էր՝ պաշտոնական այց Սուրբ Աթոռ և աշխատանքային այց Իտալիայի Հանրապետություն:
Պաշտոնավարման 10 տարիները կաթոլիկ աշխարհի հովվապետի՝ Հռոմի Պապի հետ հանդիպումով և Վատիկանում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացմանը մասնակցելով ամփոփելը բավականին հետաքրքիր և խորհրդանշական քայլ է: Ըստ էության, Սերժ Սարգսյանն իր նախագահության ավարտը ազդարարեց ոչ թե քաղաքական ամփոփիչ այցով, այլ հոգևոր մեծ նշանակություն ունեցող իրադարձությամբ:
Ընտրությունը պատահական չէ, և այն իր մեջ մեծ սիմվոլիզմ է պարունակում:
Վերջին տաս տարիների ընթացքում արտաքին աշխարհի հետ հարաբերություններում մի շարք զարգացումներ են արձանագրվել. Հայաստանն անդամակցել է ԵԱՏՄ-ին, խորացրել է ռազմավարական հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ, նոր մակարդակի է բարձրացրել ԵՄ հետ հարաբերությունները՝ կնքելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, նախաձեռնել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց և եզրափակել այն, և այլն: Այս ամենից զատ, սակայն, գործող իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում են եղել հայ հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման և դրանք աշխարհին ճանաչելի դարձնելու հարցերը: Հռոմի պապի կողմից Գրիգոր Նարեկացուն Տրեզերական վարդապետի կոչում շնորհելը, Վատիկանում վերջինիս արձանի տեղադրումն ասվածի ամենավառ դրսևորումներից են՝ դառնալով այդ ուղղությամբ արված աշխատանքի կարևոր հանգրվան:
Հայաստանը, հայ ժողովրդը և Հայ Առաքելական եկեղեցին ունեցել են և ունեն կարևոր դերակատարում քրիստոնեական աշխարհում: Հայաստանը հանդիսանում է քրիստոնեության և նրա արժեքների վրա հիմնված եվրոպական քաղաքակրթության սահմանը, այն քրիստոնեական մշակույթի և արժեքների աղբյուրներից մեկն է: Այս համատեքստում պատահական չէ, որ 2016թ-ին Հայաստան կատարած իր այցը Հռոմի պապն անվանեց «Ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր»՝ ընդգծելով ու ի լուր աշխարհի ևս մեկ անգամ հնչեցնելով հայ ժողովրդի անգնահատելի դերը ողջ քրիստոնյա աշխարհի համար:
Իր նախագահության 10 տարիներն ավարտելով Վատիկանում՝ Սերժ Սարգսյանը թեև ոչ ուղղակի կերպով, սակայն ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ իր նախագահության տարիների ընթացքում առաջնորդվել է ոչ թե Արևմուտքի և Արևելքի միջև ընտրություն կատարելու, այլև այդ երկուսին միավորելու, մոտեցումները, շահերն ու արժեքները համադրելու սկզբունքով: Իսկ քրիստոնեությունն ու քրիստոնյա աշխարհի ժառանգությունն այն  ընդհանուր և կարևորագույն հենքերից է, որ չի ճանաչում սահմաններ:

Last Visit of Serzh Sargsyan's Presidency: Values Instead of Contradictions
On Monday, April 9, the term of the office of the RA President Serzh Sargsyan ends. The last visit of Serzh Sargsyan as president was to Rome - an official visit to the Holy See and a working visit to the Republic of Italy.
Summarizing the ten years of office in meeting with Pope Francis and attending the opening of the statue of St. Gregory of Narek in Vatican is quite an interesting and symbolic step. In fact, Serzh Sargsyan announced the end of his presidency not with a political visit, but with an event of great spiritual significance.
The choice is not made by chance and has great symbolism in it.
Over the last ten years, a number of developments have been registered in relations with the outside world. Armenia joined the EAEU, deepened strategic relations with Russia, raised its relations with the EU to a new level by signing the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, initiated a process of normalizing the Armenian-Turkish relations and concluded it, etc. In addition, however, the authorities have been focusing on preserving the Armenian spiritual and cultural heritage and make them more famous in the world. Awarding title of the Doctor of the Church to St. Gregory of Narek by Pope Francis, the installation of his statue in the Vatican is one of the most striking manifestations of the above-mentioned, becoming an important cornerstone of the work done in that direction.
Armenia, the Armenian people and the Armenian Apostolic Church had and have an important role in the Christian world. Armenia is the boundary of Christianity and the European civilization based on Christian values, it is one of the sources of Christian culture and values. In this context, it is not accidental that his visit to Armenia in 2016 Pope Francis called a "pilgrimage to the first Christian country", emphasizing and announcing once again the great role of the Armenian people for the entire Christian world.
By ending his ten years in office with a visit to Vatican, Serzh Sargsyan, though not directly, but once again stressed that that during his presidency he was guided not by the principle of making choice between the West and the East, but by the principle of combining them two – their approaches, interests and values. And Christianity and the inheritance of the Christian world are one of the common and crucial bases that do not recognize borders.