Սերժ Սարգսյանի նախագահության վերջին այցի խորհուրդը. արժեքներ՝ հակասությունների փոխարեն
Երկուշաբթի` ապրիլի 9-ին, ավարտվում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Նախագահի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի վերջին այցը Հռոմ էր՝ պաշտոնական այց Սուրբ Աթոռ և աշխատանքային այց Իտալիայի Հանրապետություն:
Պաշտոնավարման 10 տարիները կաթոլիկ աշխարհի հովվապետի՝ Հռոմի Պապի հետ հանդիպումով և Վատիկանում Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանի բացմանը մասնակցելով ամփոփելը բավականին հետաքրքիր և խորհրդանշական քայլ է: Ըստ էության, Սերժ Սարգսյանն իր նախագահության ավարտը ազդարարեց ոչ թե քաղաքական ամփոփիչ այցով, այլ հոգևոր մեծ նշանակություն ունեցող իրադարձությամբ:
Ընտրությունը պատահական չէ, և այն իր մեջ մեծ սիմվոլիզմ է պարունակում:
Վերջին տաս տարիների ընթացքում արտաքին աշխարհի հետ հարաբերություններում մի շարք զարգացումներ են արձանագրվել. Հայաստանն անդամակցել է ԵԱՏՄ-ին, խորացրել է ռազմավարական հարաբերությունները ՌԴ-ի հետ, նոր մակարդակի է բարձրացրել ԵՄ հետ հարաբերությունները՝ կնքելով Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, նախաձեռնել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց և եզրափակել այն, և այլն: Այս ամենից զատ, սակայն, գործող իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում են եղել հայ հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման և դրանք աշխարհին ճանաչելի դարձնելու հարցերը: Հռոմի պապի կողմից Գրիգոր Նարեկացուն Տրեզերական վարդապետի կոչում շնորհելը, Վատիկանում վերջինիս արձանի տեղադրումն ասվածի ամենավառ դրսևորումներից են՝ դառնալով այդ ուղղությամբ արված աշխատանքի կարևոր հանգրվան:
Հայաստանը, հայ ժողովրդը և Հայ Առաքելական եկեղեցին ունեցել են և ունեն կարևոր դերակատարում քրիստոնեական աշխարհում: Հայաստանը հանդիսանում է քրիստոնեության և նրա արժեքների վրա հիմնված եվրոպական քաղաքակրթության սահմանը, այն քրիստոնեական մշակույթի և արժեքների աղբյուրներից մեկն է: Այս համատեքստում պատահական չէ, որ 2016թ-ին Հայաստան կատարած իր այցը Հռոմի պապն անվանեց «Ուխտագնացություն առաջին քրիստոնյա երկիր»՝ ընդգծելով ու ի լուր աշխարհի ևս մեկ անգամ հնչեցնելով հայ ժողովրդի անգնահատելի դերը ողջ քրիստոնյա աշխարհի համար:
Իր նախագահության 10 տարիներն ավարտելով Վատիկանում՝ Սերժ Սարգսյանը թեև ոչ ուղղակի կերպով, սակայն ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ իր նախագահության տարիների ընթացքում առաջնորդվել է ոչ թե Արևմուտքի և Արևելքի միջև ընտրություն կատարելու, այլև այդ երկուսին միավորելու, մոտեցումները, շահերն ու արժեքները համադրելու սկզբունքով: Իսկ քրիստոնեությունն ու քրիստոնյա աշխարհի ժառանգությունն այն  ընդհանուր և կարևորագույն հենքերից է, որ չի ճանաչում սահմաններ:

Значение последнего визита президента Сержа Саргсяна: ценности вместо противоречий
В понедельник, 9 апреля, завершился срок пребывания Сержа Саргсяна в должности президента РА. Последний визит в должности президента Сержа Саргсян совершил в Рим: официальный визит в Святой Престол и рабочий визит в Итальянскую Республику.
Подведение итогов десятилетнего пребывания в должности президента Армении встречей с духовным лидером католического мира - Папой Римским и участием в открытии памятника Святому Григору Нарекаци в Ватикане - довольно интересный и символический шаг. Фактически, Серж Саргсян отметил завершение своего президентства не политическим итоговым визитом, а событием огромной духовной значимости.
Выбор сделан не случайно - в нем содержится большой символизм.
За последние десять лет в отношениях с внешним миром произошел ряд событий: Армения вступила в ЕАЭС, углубила стратегические отношения с РФ, поднялa на новый уровень отношения с ЕС путем заключения Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, инициировала процесс урегулирования армяно-турецких отношений и завершила его и т. д. Помимо всего этого, в центре внимания действующих властей также было сохранение армянского духовного и культурного наследия и актуализация вопроса сделать армянское наследие узнаваемым в мире. Присвоение Папой Римским звания ''Учителя Вселенской церкви'' Григору Нарекаци и открытие его памятника в Ватикане - яркое проявление сказанного, что стало важной точкой, важным завершением работы в этом направлении.
Армения, армянский народ и Армянская Апостольская церковь имели и имеют важную роль во всем христианском мире. Армения является границей европейской цивилизации, основанной на христианстве и его ценностях, это - один из источников христианской культуры и наследия. В этом контексте не случайно, что свой визит в Армению в 2016 году Папа Римский назвал ''Паломничеством в первую христианскую страну'', подчеркнув и в очередной раз заявив миру о неоценимой роли армянского народа для всего христианского мира.
Завершив десятилетний период своего президентства ватиканским визитом, Серж Саргсян, хотя и не прямым образом, но еще раз подчеркнул, что в годы президентства руководствовался не принципом выбора между Западом и Востоком, а принципом объединения их подходов, интересов и ценностей. А христианство и наследие христианского мира – одна из его важнейших основ, которая не признает границ.