Չինացիներին նպաստ կվճարեն գերեզմանում հուղարկավորվելուց հրաժարվելու համար
Չինաստանի Վենլին քաղաքի քաղաքացիական վարչակազմի վարչությունը տարեց մարդկանց վարձատրություն է առաջարկում նրանց աճյունը ծովի վրա ցրելու պայմանագիր կնքելու համար:
Ինչպես նշում է «Սինհուա» գործակալությունը, քաղաքի իշխանությունները նոր պրակտիկան սկսել են կիրառել այս տարի: 100 յուանի չափով ամսական վճարումներ են սահմանվում 70 – 80 տարեկան, 200 յուան՝ 80 – 90 տարեկան, 300 յուան՝ 90 – 100 տարեկան մարդկանց համար: Հարյուր տարեկան բնակիչները կստանան ամսական 400 յուան:
Վենլինը Չինաստանի առաջին քաղաքն է, որն էկոլոգիական թաղման ժողովրդականացման նպատակով վարձատրություն է սահամանել: Երկրի այլ շրջաններում նման պարգևավճարներ վճարվում են մահացածների ընտանիքի անդամներին:

В Китае пожилым людям платят пособие за отказ похорон в земле
Управление гражданской администрации города Вэньлин предлагает пожилым жителям вознаграждение за заключение договора о рассеивании их праха над морем. .
Власти города ввели новую практику в этом году, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство "Синьхуа". Ежемесячные выплаты в размере 100 юаней полагаются людям в возрасте 70-80 лет, 200 юаней - в возрасте 80-90 лет, 300 юаней - в возрасте 90-100 лет. Достигшие ста лет жители будут получать по 400 юаней в месяц.
Вэньлин стал первым городом в Китае, который в целях популяризации экологичного захоронения ввел вознаграждения для людей, перед смертью зарегистрировавшихся для развеивания их праха над морем. В других районах страны подобные вознаграждения выплачиваются членам семей умерших, в том числе тем, которые решили хранить прах.