Հայոց ցեղասպանությունը կարող էր կանխվել, եթե թուրքերը չառգրավեին հայերի մոտ եղած զենքը. ԱՄՆ հայազգի կոնգրեսական թեկնածու
Las Vegas Review-Journal
Հայոց ցեղասպանությունը կարող էր կանխվել, եթե թուրքական իշխանությունները չառգրավեին Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության մոտ եղած զենքը: Այս մասին երկրում զենքի վաճառքի վերահսկողությանն անդրադառնալիս հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսի ընտրություններում Նևադա նահանգից Հանրապետական կուսակցության թեկնածու հայազգի Դենի Թարխանյանը, փոխանցում է PanArmenian-ը՝ հղում կատարելով The Huffington Post-ին:
Քննարկմանը մասնակցող պահպանողական ամերիկացի գործիչ Ուեյն Էլին Ռութն ասել է, որ առաջին բանը, ինչն արել է Ադոլֆ Հիտլերը հրեաներին համակենտրոնացման ճամբարներում սպանելուց առաջ, նրանց նկատմամբ զենք կրելու արգելքը կիրառելն է եղել:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակից Թարխանյանն իր հերթին ասել է, որ հայերը նույնպես կոտորվել են, քանի որ ինքնապաշտպանության համար զենք չեն ունեցել:
«Ես հայ եմ, և Օսմանյան կայսրությունը վերցրեց հայերի ձեռքից զենքը: Նրանք (թուրքերը-խմբ.) եկան ու սպանեցին 1,5-2 մլն հայի, քանի որ վերջիններս ինքնապաշտպանվելու տարբերակ չունեին», - ասել է Թարխանյանը:

Кандидат в Сенат США: если бы турки не запрещали армянам носить оружие, Геноцида бы не было
Республиканский кандидат в Сенат США от штата Невада Дэнни Тарханян, говоря о продаже оружия в стране, заявил, что Геноцид армян можно было бы предотвратить, если бы турецкие власти не конфисковали оружие армянского населения Османской империи.
Участвующий в обсуждении консерватор Уэйн Эллин Рут заявил, что первым, что сделал Адольф Гитлер перед тем, как евреи были убиты в концентрационных лагерях, - был запрет для них на ношение оружия, передает PanArmenian, ссылаясь на The Huffington Post.
Сторонник президента США Дональда Трампа Тарханян, в свою очередь, сказал, что армяне также были убиты, поскольку у них не было оружия для самообороны.
''Я - армянин, и Османская империя взяла оружие из рук армян. Они (турки - ред.) пришли и убили 1,5-2 млн армян, так как те не могли обороняться'', - сказал Тарханян.