Հայոց ցեղասպանությունը կարող էր կանխվել, եթե թուրքերը չառգրավեին հայերի մոտ եղած զենքը. ԱՄՆ հայազգի կոնգրեսական թեկնածու
Las Vegas Review-Journal
Հայոց ցեղասպանությունը կարող էր կանխվել, եթե թուրքական իշխանությունները չառգրավեին Օսմանյան կայսրության հայ բնակչության մոտ եղած զենքը: Այս մասին երկրում զենքի վաճառքի վերահսկողությանն անդրադառնալիս հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսի ընտրություններում Նևադա նահանգից Հանրապետական կուսակցության թեկնածու հայազգի Դենի Թարխանյանը, փոխանցում է PanArmenian-ը՝ հղում կատարելով The Huffington Post-ին:
Քննարկմանը մասնակցող պահպանողական ամերիկացի գործիչ Ուեյն Էլին Ռութն ասել է, որ առաջին բանը, ինչն արել է Ադոլֆ Հիտլերը հրեաներին համակենտրոնացման ճամբարներում սպանելուց առաջ, նրանց նկատմամբ զենք կրելու արգելքը կիրառելն է եղել:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակից Թարխանյանն իր հերթին ասել է, որ հայերը նույնպես կոտորվել են, քանի որ ինքնապաշտպանության համար զենք չեն ունեցել:
«Ես հայ եմ, և Օսմանյան կայսրությունը վերցրեց հայերի ձեռքից զենքը: Նրանք (թուրքերը-խմբ.) եկան ու սպանեցին 1,5-2 մլն հայի, քանի որ վերջիններս ինքնապաշտպանվելու տարբերակ չունեին», - ասել է Թարխանյանը:

GOP House Candidate: Armenian Genocide Could Have Been Prevented, Had the Ottoman Empire not Robbed Armenians of Their Guns
Las Vegas Review-Journal
Armenian Genocide could have been prevented had the Ottoman Empire not robbed Armenians of their guns, Nevada congressional candidate Danny Tarkanian said during a radio interview, PanArmenian reports, referring to The Huffington Post.
"I happen to understand that the first thing Hitler did before he herded the Jews into concentration camps to kill them was he passed, I believe in ’38, a law that said no Jew could own a gun," Root said. "In the end you’re powerless and defenseless if you have no gun."
Tarkanian, a perennial Republican candidate and vocal supporter of President Donald Trump, said the Holocaust was an example of "history repeating itself," and pointed to the Armenian genocide.
"I’m Armenian, and the Ottoman Empire - they took the guns from the Armenians," Tarkanian said. "They came and killed 1.5 million of the 2 million that were there because they had no way to defend themselves."