Կարեն Կարապետյան. Որոշել ենք այս ժամանակահատվածում պահպանել ներկայիս կառավարման կոնֆիգուրացիան
Վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանն այսօր անդրադարձել է նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ շաբաթ օրն ունեցած հանդիպմանը, պատասխանել նաև ապագա վարչապետի թեկնածության մասին հարցին և ներկայացրել իր տեսակետը:
- Պարոն վարչապետ, շաբաթ օրը կայացել է Ձեր հանդիպումը նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ, ի՞նչ հարցեր են քննարկվել այդ հանդիպման ընթացքում և արդյոք անդրադարձ կատարել եք սպասվող փոփոխություններին, մասնավորապես, ապագա վարչապետի թեկնածության հարցին:
- Նախագահ Սերժ Սարգսյանին զեկուցել եմ մեր թիմի կատարած աշխատանքի մասին, քննարկել ենք՝ որտեղ ենք գտնվում, մեր պատկերացմամբ ինչ ապագա ունենք և ինչպես պետք է դրան հասնել: Համոզված եմ, որ մենք իրականում ունենք շատ լավ հնարավորություններ մոտակա տարիներին հաջողություններ արձանագրելու համար: Մեր կանխատեսումներով՝ մենք ունենալու ենք տնտեսական աճ, և քաղաքական երկխոսության պարագայում կարող ենք ֆունդամենտալ, երկար հորիզոնով բարեփոխումներ անել և նաև հստակ պատկերացնում ենք, թե դրանք ինչպես պետք է անենք:
Այո, անդրադարձել ենք նաև վարչապետի թեկնածուի վերաբերյալ հարցին, խոսել ենք Սահմանադրության, կառավարման նոր համակարգի մասին: Համակարծիք էինք, որ երկրի առջև կանգնած մարտահրավերների և խնդիրների պարագայում կառավարման նոր համակարգին սահուն անցումը ապահովելը և վերջնական ձևավորումը չափազանց կարևոր խնդիր է: Ինչպես նաև հաշվի առնելով վերջին ժամանակահատվածում ներկայիս կառավարման կոնֆիգուրացիայով արձանագրված հաջողությունները՝ որոշել ենք մեր կուսակցական գործընկերներին առաջարկել այս ժամանակահատվածում ներկայիս կառավարման կոնֆիգուրացիան պահպանել, այսինքն, որպես առաջին դեմք ներկայացնել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը:
Որովհետև, կրկնում եմ, չափազանց կարևոր է սահուն, արդյունավետ և ռիսկերը նվազեցնելով անցում կատարել կառավարման նոր համակարգին:

Карен Карапетян назвал имя кандидата на пост премьер-министра Армении
Исполняющий обязанности премьер-министра Карен Карапетян сегодня коснулся состоявшейся в субботу встречи с президентом Сержем Саргсяном, ответил также на вопрос о кандидатуре будущего премьер-министра и представил свою точку зрения, сообщает пресс-служба правительства РП.
- Господин премьер-министр, в субботу состоялась Ваша встреча с президентом Сержем Саргсяном. Какие вопросы были обсуждены в ходе этой встречи и затрагивались ли ожидаемые изменения, в частности, вопрос кандидатуры будущего премьер-министра?
- Президенту Сержу Саргсяну я доложил о выполненной нашей командой работе, мы обсудили, где мы находимся, каково в нашем представлении будущее и как нужно его достичь. Убежден, что у нас действительно есть очень хорошие возможности для достижения успехов в ближайшие годы. По нашим прогнозам, у нас будет экономический рост, и при наличии политического диалога мы можем проводить фундаментальные, долгосрочные реформы и также четко представляем, как мы должны их осуществлять.
Да, мы коснулись также вопроса кандидатуры премьер-министра, говорили о Конституции, новой системе правления. Мы были единого мнения в том, что при наличии стоящих перед страной вызовов и проблем обеспечение плавного перехода к новой системе правления и ее окончательное формирование – крайне важная задача. Учитывая также достигнутые в последний период успехи в нынешней конфигурации управления, мы решили предложить нашим партийным коллегам в этот период сохранить конфигурацию управления, то есть, в качестве первого лица предложить кандидатуру Сержа Саргсяна.
Потому что, повторяю, крайне важно, снижая риски, осуществить плавный, эффективный переход к новой системе правления.