Ռուսաստանը զգուշացրել է, որ Սիրիային հարվածելու դեպքում կպատասխանի ԱՄՆ-ին
ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան ԱՄՆ-ին զգուշացրել է Սիրիայում ուժի կիրառման հնարավոր հետևանքների մասին:
«Համապատասխան կապուղիներով մենք արդեն ամերիկյան կողմին հայտնել ենք, որ կեղծ առիթներով ուժային գործողությունները Սիրիայի դեմ, որտեղ այդ երկրի օրինական կառավարության խնդրանքով գտնվում են ռուս զինծառայողներ, կարող են հանգեցնել ամենածանր հետևանքների»,- ասել է Նեբենզյան:
Դիվանագետը նաև նշել է, որ արևմտյան երկրների ղեկավարներին ոչ ոք չի լիազորել ստանձնել համաշխարհային ժանդարմների դերը:

Россия ответит США в случае удара по Сирии
Российский постпред при ООН Василий Небензя, выступая на заседании Совета Безопасности, предупредил США о возможных последствиях применения силы в Сирии, передает РИА Новости.
"По соответствующим каналам мы уже доводили до американской стороны, что силовые действия под ложными предлогами против Сирии, где по просьбе законного правительства этой страны находятся российские военнослужащие, может привести к самым тяжелым последствиям", — сказал Небензя.
Дипломат призвал западных политиков "поумерить ястребиную риторику" и прекратить безрассудные поползновения, бросающие вызов глобальной безопасности. При этом Небензя отметил, что западных руководителей никто не уполномочивал брать на себя роль мировых жандармов.