ԵՄ արտգործնախարարները ապրիլի 16-ին նորից կքննարկեն Սկրիպալի դեպքը
ԵՄ արտգործնախարարները ապրիլի 16-ին նորից կքննարկեն Սկրիպալի դեպքը: Հանդիպման երկրորդ առանցքային թեման կլինի Սիրիայի իրավիճակը:
«ԱԳ նախարարները կարծիքներ կփոխանակեն Ռուսաստանի վերաբերյալ: Նրանք կքննարկեն Սոլսբերիում հարձակումնից հետո իրադարձությունների վերջին զարգացումը: Նրանք կքննարկեն մարտի 22-23-ին (ԵՄ գագաթնաժողովում) ԵՄ մեջ մտնող եւ չմտնող մի շարք երկրներից ռուսաստանցի դիվանագետների արտաքսման մասին Եվրոպական խորհրդի որոշումից հետո իրավիճակի զարգացումը»,- նշված է փաստաթղթում:
Սիրիայի հարցով նախարարները կքննարկեն այս երկրում հումանիտար եւ քաղաքական իրավիճակը եւ կլսեն ԵՄ ԱԳ ու անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի զեկույցը Սիրիայի գնության դոնորների համաժողովի նախապատրաստման մասին, որը տեղի կունենա Բրյուսելում ապրիլի 24-25-ը:

Главы МИД ЕС вновь рассмотрят дело Скрипаля 16 апреля
Главы МИД ЕС вновь рассмотрят «дело Скрипаля»  и последствия взаимных высылок дипломатов на встрече в Люксембурге 16 апреля. Об этом сообщил Совет ЕС. Второй ключевой темой встречи станет ситуация в Сирии, передает ТАСС
«Министры иностранных дел проведут обмен мнениями по России. Они обсудят последнее развитие событий после нападения в Солсбери. Они рассмотрят развитие ситуации после решения Европейского совета (саммита ЕС) 22-23 марта о высылке российских дипломатов из ряда входящих и не входящих в ЕС стран», - говорится в документе.
По Сирии министры рассмотрят гуманитарную и политическую ситуацию в этой стране и заслушают доклад верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини о подготовке к конференции доноров помощи Сирии, которая пройдет в Брюсселе с 24 по 25 апреля.