Ընտրություններ, թե՞ «քաղաքական ֆարս». դժգոհություններ Ադրբեջանի նախագահի ընտրությունների հետ կապված
Ինչպես և ակնկալվում էր, Ադրբեջանի գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը չորրորդ անգամ անընդմեջ կզբաղեցնի երկրի ղեկավարի պաշտոնը:
Ըստ երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի հրապարակած պաշտոնական տվյալների՝ նախագահական ընտրություններին մասնակցել է ընտրելու իրավունք ունեցողների 74.51%-ը, որի 86%-ն իր ձայնը տվել է Ալիևին:
Ընտրություններից հետո վերարտադրված նախագահին հասցրել են շնորհավորել Ռուսաստանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Իրանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի ղեկավարները:
Սակայն Ադրբեջանում նախագահի ընտրությունների շուրջ ամեն ինչ միանշանակ չէ: Ադրբեջանական ընդդիմադիր ուժերն արդեն բարձրաձայնել են ընտրախախտումների՝ քվեաթերթիկների լցոնումների, ֆիզիկական ուժի կիրառմամբ լրագրողների և տեղական ու միջազգային դիտորդների աշխատանքի խոչընդոտման, կրկնաքվեարկությունների դեպքերի մասին և չեն ճանաչում ընտրությունների արդյունքները: Ընդդիմադիր ուժերի կարծիքով` ընտրությունները չեն արտացոլում ժողովրդի կամքը, խախտում են Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունները, հակասում երկրի սահմանադրությանը:
Ադրբեջանի ընդդիմադիր Ժողովրդավարական ուժերի ազգային խորհուրդը, որը բոյկոտել էր նախագահական ընտրությունները, ապրիլի 14-ին հանրահավաք կանցկացնի՝ որպես ընտրությունների արդյունքների դեմ բողոքի ակցիա:
Հիշեցնենք, որ նախագահական ընտրությունները բոյկոտել էին նաև ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը և Ազգային ճակատը:
Սակայն ադրբեջանական ընդդիմությունը չէ միայն, որ դժգոհություն է հայտնում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Համաշխարհային ճանաչում ունեցող ''Foreign Policy'' ամսագիրը ադրբեջական ընտրություններից առաջ խոսել էր Ալիևի անխոչընդոտ վերարտադրության, երկրում ավտորիտար ռեժիմի ամրապնդման և մարդու իրավունքների խախտման մասին: Ըստ ամսագրի՝ Ադրբեջանում ընտրությունների արդյունքները վաղուց կանխորոշված էին, իսկ ընտրություններն այնքան ակնհայտ կեղծիք են, որ առաջատար ընդդիմադիր ուժերը պարզապես բոյկոտել են այն և կազմակերպել են զանգվածային բողոքի ակցիա, քանի որ ընդդիմությունն այդ երկրում ճնշված է, իսկ ընտրությունները՝ «քաղաքական ֆարս»:
''Foreign Policy''-ն Ադրբեջանի իշխանություններն անվանել է տարածաշրջանի ամենակոռումպացված և ավտորիտար ռեժիմը: Ի տարբերություն այլ երկրների՝ Ադրբեջանին հաջողվել է այսքան ժամանակ խուսափել ցանկացած պատժամիջոցից, որին Ադրբեջանն արժանի է մարդու իրավունքների և քաղաքական ազատությունների դեմ իրականացրած ոտնձգությունների պատճառով, գրում է ամսագիրը: Պատճառն, իհարկե, Բաքվի էներգառեսուրսներն են, որոնց շնորհիվ այդ երկրի գործողություններն անպատիժ են մնում:
Ամսագիրն անդրադարձել է նաև ալիևյան այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ «Երևանը ադրբեջանական տարածք է», ինչպես նաև վերջինիս առավելապաշտական և սպառնալիք պարունակող այլ հայտարարություններին՝ ուղղված Հայաստանի և Արցախի դեմ՝ որակելով դրանք որպես «միջոց՝ համախմբելու սեփական ժողովրդին»:
''The Washington Post''-ն իր հերթին անդրադարձել է Ալիևի կողմից հայտնի փոփ աստղերի «ներգրավմանը» իր քաղաքական ծրագրերում: Այսպես, Ադրբեջանի նախագահը ապրիլի 28-ին երկրում կայանալիք «Ֆորմուլա 1»-ին հրավիրել է համաշխարհային աստղերի՝ շեղելու համար մարդկանց ուշադրությունը և խուսափելու ընտրություններով պայմանավորված՝ դժգոհության ալիքից: Ըստ թերթի՝ Ալիևին հաջողվում է խեղդել երկրում ժողովրդավարությունը՝ ներդնելով հսկայական ֆինանսական միջոցներ: Թերթը նշել է, որ այդ միջոցներն Ալիևը կիրառում է ոչ միայն երկրի ներսում, այլև Եվրոպայում՝ հիշեցնելով «Ադրբեջանական լվացքատուն» անունը ստացած սկանդալային բացահայտումների մասին:
Նշենք, որ այս ընտրություններն առաջինն էին Ադրբեջանում սահմանադրական փոփոխություններից հետո, որոնց համաձայն նախագահի կառավարման ժամկետը 5-ից դարձել է 7 տարի:

Elections or Political Farce? Dissatisfaction with Azerbaijani Election Results
As it was expected, the incumbent President of Azerbaijan Ilham Aliyev will hold the post of the country's president for the fourth consecutive time.
According to the official data released by the Central Electoral Commission, 74.51% of the eligible voters participated in the presidential elections, 86% of which voted for Aliyev.
After the elections, the president has been congratulated by the leaders of Russia, Georgia, Turkey, Iran, Belarus and Ukraine.
However, the Azerbaijani opposition forces have already voiced election fraud, ballot stuffing, physical violence against journalists and local and international observers, duplication cases, and they do not recognize the election results. According to the opposition forces, the elections do not reflect the will of the people, violate the international obligations of Azerbaijan, contradict the Constitution of the country.
On April 14, the National Council of Democratic Forces of Azerbaijan, which boycotted the presidential elections, will hold a rally as a protest against the election results.
Recall that the oppositional ''Musavat'' party and the ''National Front'' have also boycotted the presidential elections.
However, not only the Azerbaijani opposition expressed dissatisfaction with the election results.
The world-famous ''Foreign Policy'' magazine in turn spoke about the authoritarian regime in the country and the violation of human rights. According to the magazine, the results of the election in Azerbaijan have long been predetermined, and the elections are so obvious fraud that the leading opposition forces have just boycotted it and organized a mass protest action against "political farce."
''Foreign Policy'' called the Azerbaijani authorities the most corrupt and authoritarian regime in the region. ''Unlike other countries, Azerbaijan has managed to avoid any sanctions because of Baku's energy resources, thanks to which the actions of that country remain unpunished.''
The magazine also referred to Aliyev's statement that Yerevan is an Azerbaijani territory, as well as other intimidating and threatening statements against Armenia and Artsakh, qualifying them as "a means to unite their own people".
''The Washington Post'', in its turn, touched upon Aliyev's "involvement" of popular pop stars in his political campaign. Thus, the President of Azerbaijan invited them to "Formula 1" which will be held on April 28, in order to distract public attention and to avoid the wave of dissatisfaction with the elections. According to the newspaper, Aliyev succeeds in drowning democracy in the country by investing huge funds. The newspaper noted that these funds are used not only in the country, but also in Europe, reminding about the scandalous revelations that have been called the "Azerbaijan laundry".
It should be noted that these elections were the first in Azerbaijan after the constitutional amendments according to which the presidential term became from 5 to 7 years already.