Կոպտորեն խախտում են հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքը. ՀՀ ոստիկանություն (տեսանյութ)
ՀՀ ոստիկանության տարածած հաղորդագրությունում նշվում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնած հավաքի որոշ մասնակիցներ կոպտորեն խախտում են հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքը:
«2018թ. ապրիլի 17-ին՝ ժամը 13-ին, Նիկոլ Փաշինյանի կոչով հավաքի որոշ մասնակիցներ Երևան քաղաքի Վազգեն Սարգսյան փողոցում կառավարական շենքեր, պետական մարմիններ և այլ գերատեսչություններ շրջափակելու և պահելու ընթացքում կտրող-ծակող գործիքներով վնասել են փողոցում կայանված քաղաքացիների և հանրային ծառայողների ավտոմեքենաների անվադողերը, վնասել ավտոմեքենաները, դրանց վրայից պոկել-հանել են պետհամարանիշները: Նշված փաստը ակնհայտ վկայությունն է նաև նրա, որ հավաքի որոշ մասնակիցների մոտ առկա են կտրող-ծակող գործիքներ, ինչն ակնհայտորեն հակասում է հավաքի կազմակերպիչների այն հրապարակային հավաստիացումներին, թե հավաքը խաղաղ է և ընթանում է առանց բռնության և այլ իրավախախտումների: Ավելին, ձեռբերված օբյեկտիվ տվյալները վկայում են, որ այդ գործողությունները կատարվում են հավաքի կազմակերպիչների աչքի առաջ: Եթե հավաքի կազմակերպիչների նշված հավաստիացումներն անկեղծ են, ապա նման իրավիճակը հստակ իրավական կարգավորում ունի և հավաքի կազմակերպիչը «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված կարգով իրավունք ուներ դիմելու ոստիկանության ծառայողներին՝ հավաքի անցկացման վայրից հեռացնելու այն անձանց, ովքեր կոպտորեն խախտում են հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքը, մինչդեռ Ոստիկանությունը կազմակերպչից որևէ նման դիմում չի ստացել: ՀՀ ոստիկանությունը միջոցառումներ է ձեռնարկում նշված իրավախախտումները կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ», - նշվում է հաղորդագրության մեջ:

Полиция Армении опубликовала видео, свидетельствующее о грубых нарушениях мирного характера акции протеста в Ереване
Полиция Армении накануне, 17 апреля, выступила с заявлением, указав, что в ходе проведения митингов оппозиции в Ереване  личному имуществу граждан был нанесен урон, сообщает Panorama.am.
"Накануне, 17 апреля, в 13:00, некоторые участники собрания, во время блокирования и удерживания по призыву Никола Пашиняна правительственных зданий, зданий госорганов и других ведомств на улице Вазгена Саргсяна, острыми колюще-режущими предметами повредили колеса автомобилей граждан и общественных служащих, сорвали с автомобилей госномера.
Данный факт является очевидным свидетельством того, что у некоторых участников собрания есть при себе колюще-режущие предметы, что явно противоречит публичным заверениям организаторов собрания, что митинг носит мирный характер и проводится без насилия и иных правонарушений.
Более того, полученные объективные данные свидетельствуют о том, что эти действия происходят на глазах самих организаторов. Если озвучиваемые организаторами заверения являются искренними, то данная ситуация имеет четкое правовое регулирование и организатор собрания, в порядке, установленном законом РА "О свободе собраний", имеет право обратиться к сотрудникам полиции – с просьбой увести с места проведения собрания лиц, которые грубо нарушают мирный и естественный ход акции. Между тем, Полиция не получала от организатора подобных заявлений
Полиция Армении принимает меры для установления личности этих правонарушителей", – говорится в заявлении.