Բրազիլիան կարող է մեծ շուկա լինել հայկական հանքային ջրերի, ալկոհոլային խմիքչների ու սննդամթերքի համար
Բրազիլիան կարող է մեծ շուկա լինել հատկապես հայկական հանքային ջրերի, պատրաստի սննդամթերքի, ալկոհոլային խմիչքների, այդ թվում` կոնյակի համար: Այս մասին Երևանում կայացած հայ-բրազիլական գործարար համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բրազիլիայի առևտրի և ներդրումների խթանման գործակալության (ApexBrasil) Եվրասիայի ներկայացուցչական գրասենյակի ղեկավար Ալմիր Ռիբեյրո Ամերիկոն:
«Բրազիլական և հայկական ապրանքների ներկայացվածությունը երկու երկրների շուկաներում դեռևս համեստ է, բայց կարելի է ավելի ակտիվորեն զարգացնել: Սրանք առաջին քայլերն են, բայց հույս ունենք, որ այսուհետ մեր տնտեսական հարաբերություններն ավելի կակտիվանան, քանի որ կա այդ ներուժը»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց բրազիլացի պաշտոնյան:
Երկրների միջև գործարար կապերն ամրապնդելու իմաստով ամենամեծ խնդիրն, ըստ Ալմիր Ռիբեյրո Ամերիկոյի, իրար մասին քիչ տեղեկացվածությունն է: «Բրազիլացի գործարարները չգիտեն Հայաստանի մասին, չգիտեն ինչ ներուժ կա այստեղ: Նույն կերպ էլ Հայաստանում տեղյակ են Բրազիլիայի մասին մշակութային առումով, ֆուտբոլի շնորհիվ, բայց գործարար հնարավորությունների վերաբերյալ չգիտեն»,-նշեց մեր զրուցակիցը: Նրա խոսքով` նմանատիպ հանդիպումները նպաստում են կապերի սերտացմանը, քանի որ տարածությունը հսկայական է և գործարարները միշտ չէ, որ իրար հետ շփվելու առիթներ են ունենում:
Ամերիկոյի տեղեկացմամբ` առաջին անգամ անցկացվող գործարար համաժողովին մասնակցում են Դուբայում, Եվրոպական երկրներում, Ռուսաստանում գործող բրազիլական ընկերությունների ներկայացուցիչները: Միջոցառմանը ներկա էին ներկայացուցիչներ բեռնատարների և մարդատար մեքենաների համար ավտոպահեստամասերի, առևտրային նպատակներով օգտագործվող սառնարաններ արտադրող ընկերություններից, որոնք այստեղ փնտրում են գործընկերներ, սուրճի մատակարարներ, էկզոտիկ մրգերի ու հյութերի արտադրությամբ զբաղվողներ:

Бразилия может стать большим рынком для армянских минеральных вод, продуктов питания и алкогольных напитков
Бразилия может стать крупным рынком, особенно для армянских минеральных вод, готовых продуктов питания, алкогольных напитков, в том числе коньяка. Как сообщает Арменпресс, об этом на полях армяно - бразильского бизнес-форума заявил журналистам Руководитель Евразийского офиса Apexbrasil (бразильское Агентство по содействию торговле и инвестициям) Алмир Рибейру Америко.
"Представительство бразильских и армянских товаров на рынках двух стран пока скромное, но можно более активно его развивать. Это первые шаги, но мы надеемся, что наши экономические отношения будут еще больше усиливаться по мере того, как этот потенциал существует'', - сказал Бразильский чиновник.
По словам Альмира Рибейру Америко, основной проблемой укрепления деловых связей между Арменией и Бразилией является меньшая осведомленность друг о друге. "Бразильские бизнесмены не знают об Армении, они не знают о существующем здесь потенциале. В Армении также знают Бразилию с культурной точки зрения, благодаря футболу, но не знают о возможностях для бизнеса'', - сказал чиновник, отметив, что подобные встречи способствуют активизации контактов, так как между двумя странами существует большое расстояние и не всегда бизнесмены имеют возможность общаться друг с другом.
Альмир Рибейру Америко отметил, что в форуме, который проводится впервые, принимают участие представители бразильских компаний, работающих в Дубае, европейских странах и России.