Կիմ Չեն Ինը համաձայնել է Հարավային Կորեայում ամերիկյան զորքերի առկայությանը
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը հրաժարվել է երկրի միջուկային ծրագրի դադարեցման համար Հարավային Կորեայից ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու պայմանից: Այս մասին հայտարարել է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինը:
«Հյուսիսային Կորեան ցանկություն է հայտնել դադարեցնել իր միջուկային ծրագիրն առանց Կորեական թերակղզուց ամերիկյան զորքը հանելու պահանջի», - ասել է Հարավային Կորեայի նախագահը՝ հավելելով, որ նման պահանջն ամեն դեպքում ԱՄՆ-ի կողմից չէր կարող կատարվել:
Նշենք, որ հյուսիսկորեացի պաշտոնյաները որպես միջուկային ծրագրի զարգացման պատճառ տասնամյակներ շարունակ նշում էին Հարավային Կորեայում ԱՄՆ զինվարականների առկայությունը: Սակայն վերջին շրջանում Կիմ Չեն Ինն ամեն ինչ անում է ԱՄՆ հետ երկխոսություն սկսելու համար:

Ким Чен Ын согласился на присутствие войск США в Южной Корее
Лидер КНДР Ким Чен Ын убрал свое требование о выводе американских войск из Южной Кореи в качестве условия для свертывания ядерной программы КНДР. Об этом в четверг заявил президент Южной Кореи Мун Чже Ин, передает Коммерсантъ.
Именно присутствие военных США на территории южного соседа десятилетиями называлось северокорейскими лидерами причиной развития ядерного вооружения. Однако в последнее время Ким Чен Ын делает все для того, чтобы начать переговоры с США.
"Северная Корея выразила желание остановить свою ядерную программу без требования вывода американских войск с Корейского полуострова", — заявил Мун. Он также добавил, что подобное требование в любом случае стало бы "условием, которое США не смогли бы принять".