Արմեն Սարգսյան. զարգացումները հասել են վտանգավոր սահմանագծի
Մեր երկրում ընթացող զարգացումները հասել են վտանգավոր սահմանագծի, որոնք կարող են հանգեցնել անդառնալի հետևանքների։
Ցավոք սրտի, հակառակ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության, բանակցություններն ընդհատվեցին, այն դեպքում, երբ դրանք կարող էին հանգեցնել իրավիճակի լիցքաթափման և լարվածության թուլացման:
Այնուամենայնիվ, պետք է հրաժարվել ապակառուցողական կեցվածքից և պահվածքից, որը կարող է խարխլել երկրի կայունությունը, և շարունակել երկխոսելու հնարավորություններ փնտրել։
Ուստի, կոչ եմ անում մեր բոլոր քաղաքացիներին, սփյուռքի մեր հայրենակիցներին զերծ մնալ իրավիճակը լարելու փորձերից և դրսևորել զսպվածություն։
Չի կարելի փորձության ենթարկել Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը։
Ապրիլի 24-ի նախօրյակին չի կարելի մասնատել հասարակությունը: Այդ օրը մենք պետք է ազգովի, Հայաստանում թե Սփյուռքում, ի տես աշխարհի՝ առավելագույնս զուսպ լինենք, միասնաբար և համախումբ ոգեկոչենք մեր սուրբ նահատակների հիշատակը»:

Armen Sarkissian: the Ongoing Developments in Our Country Have Reached a Dangerous Line
The ongoing developments in our country have reached a dangerous line which can lead to irreversible consequences.
Unfortunately, contrary to an earlier achieved agreement, the negotiations were interrupted, when they might have led to de-escalating the situation.
Nevertheless, the destructive attitude and conduct must be abandoned, which can undermine the country's stability, and we should continue seeking for opportunities for dialogue.
Thus, I call on all our citizens and our countrymen of the Diaspora to refrain from attempts of escalating the situation and to display restraint.
The security of Armenia and Artsakh must not be trialled.
The society shouldn't be divided on the eve of April 24 [Genocide commemoration day]. On that day, we must be display nationwide, in both Armenia and Diaspora, maximal restraint for the world to see, and commemorate the memory of our holy martyrs united and collectively," the president said in the statement.