ԵԽԽՎ-ն հաստատել է վեհաժողովում Ադրբեջանի կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմների կիրառումը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը բացահայտել է որոշումների ընդունման գործընթացում արտաքին ազդեցություն: Այս մասին ասվում է ԵԽԽՎ 198 էջանոց զեկույցը:
Հարցի ուսումնասիրությամբ զբաղվել է հատուկ ստեղծված հետաքննական մարմինը: Այն հաստատել է առանձին պատգամավորների գործունեության անհամապատասխանությունը էթիկայի նորմերին:
«Եղել են մի խումբ մարդիկ, ովքեր ԵԽԽՎ-ում աշխատել են հօգուտ Ադրբեջանի: ԵԽԽՎ 7 գործող և նախկին անդամներ գործել են վեհաժողովի էթիկ չափորոշիչներին հակառակ», - բացատրել է հետաքննական խմբի ղեկավար Նիկոլաս Բրատցան:

Следственная группа подтвердила системную коррупцию в ПАСЕ со стороны Азербайджана
В Парламентской ассамблее Совета Европы (ПАСЕ) обнаружено внешнее воздействие на принимаемые решения. Об этом со ссылкой на 198-страничный отчет ПАСЕ сообщает Корреспондент со ссылкой на Европейскую правду.
Изучением вопроса занималась специально созданная следственная группа. Она подтвердила несоответствие этическим стандартам деятельность отдельных депутатов.
"Была группа лиц, которые работали в ПАСЕ в пользу Азербайджана... Семь членов и бывших членов ПАСЕ действовали вопреки этическим стандартам ассамблеи", – объяснил глава следственной группы Николас Братца.