ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարն անդրադարձել է Հայաստանի վերջին իրադարձություններին
ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար  Անտոնիո Գուտերեշը Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է.
«ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը հետևում է Հայաստանում վերջին զարգացումներին։ Նա նկատի է առել վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։
Գլխավոր քարտուղարը ողջունում է ընթացիկ իրադարձությունների խաղաղ բնույթը և բոլոր կողմերին հորդորում է զսպվածություն դրսևորել և առաջնահերթություն տալ երկխոսությանը։ Հայաստանի համար այս կարևոր ժամանակաշրջանում Գլխավոր քարտուղարը կոչ է անում շարունակական հարգանք դրսևորել օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների նկատմամբ, ինչպես նաև խաղաղության և կայունության պահպանմանը Հայաստանում և տարածաշրջանում։
Գլխավոր քարտուղարն օգտագործելով հնարավորությունը բարձրաձայնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին դիմումը, որտեղ նրանք կոչ էին անում բոլոր կողմերին կանխել որևէ լուրջ էսկալացիան շփման գծի երկայնքով և ուժեղացնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերը»:

UN Secretary-General Reflects on Latest Developments in Armenia
Stéphane Dujarric, Spokesman for the United Nations (UN) Secretary-General, has issued a statement on behalf of UN Secretary-General António Guterres, and with respect to the recent developments in Armenia.
“The Secretary-General has been following the recent developments in Armenia. He has taken note of today’s resignation of Prime Minister Serzh Sargsyan.
“The Secretary-General welcomes the peaceful nature of the unfolding events and encourages all relevant actors to continue to exercise restraint and prioritize dialogue. At this important time for Armenia, the Secretary-General calls for the continued respect of the rule of law and human rights, as well as for the maintenance of peace and stability in Armenia and the wider region.
“The Secretary-General seizes this opportunity to echo the recent appeal by the OSCE’s Minsk Group Co-Chairs urging all sides to prevent any potential escalations along the Line of Contact and to intensify efforts toward a peaceful negotiated solution to the Nagorno-Karabakh conflict,” reads the statement attributable to the spokesman for the UN Secretary-General.