Հարավային Կորեայի և ԿԺԴՀ առաջնորդները կհանդիպեն երկու երկրների սահմանազատման գծում
Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե ինը և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը կհանդիպեն ապրիլի 26-ին երկու երկրների սահմանազատման գծում, հայտնում է Корреспондент-ը:
Նշվում է, որ պատվո պահակազորի ուղեկցությամբ նրանք կուղևորվեն միջսահմանային Փհանմունջոմ գյուղ, որտեղ ավելի ուշ կսկսվեն երկու երկրների առաջնորդների բանակցությունները:
Նախատեսվում է, որ կողմերը կքննարկեն 1950-53 թվականներին Կորեական պատերազմից հետո գործող հաշտության պայմանագիրը և նրանում նոր մեխանիզմների ներդրման հարցերը: Հանդիպման ավարտին Կիմ Չեն Ինը և Մուն Չժե Ինը հանդես կգան համատեղ հայտարարությամբ: Սեուլի տվյալներով, պատմական հանդիպմանը կմասնակցի նաև Կիմ Չեն Ինի քույրը՝ Կիմ Յո Չժոն:
Նշենք, որ Կիմ Չեն Ինը կդառնա Հյուսիսային Կորեայի առաջին առաջնորդը, ով վերջին 65 տարվա ընթացքում ոտք կդնի Հարավային Կորեայի տարածքում:

Лидеры Южной Кореи и КНДР встретятся у демаркационной линии
Президент Южной Кореи Мун Чжэ Ин и лидер КНДР Ким Чен Ын встретятся 26 апреля на демаркационной линии между обеими странами, передает Корреспондент.
Отмечается, что в сопровождении почетного караула они проследуют к пограничной деревне Пханмунджом, где часом позже начнутся переговоры глав государств.
Таким образом, переступив демаркационную линию в демилитаризованной зоне, разделяющую оба государства, Ким станет первым за 65 лет правителем КНДР, ступившим на землю Южной Кореи.
Ожидается, что стороны обсудят соглашение о перемирии, которое фактически действует со времен окончания Корейской войны 1950-53 годов, но должно быть заменено новым механизмом. По окончании встречи оба политика выступят с совместным заявлением. По данным Сеула, в исторической встрече примет участие также сестра северокорейского лидера Ким Ё Чжон.