Բացվել է Երևան-Լիոն կանոնավոր ուղիղ չվերթ. Երևանի և Լիոնի միջև համագործակցությունը կընդլայնվի
Երևանի և Ֆրանսիայի Լիոն քաղաքի միջև ձևավորված համագործակցության զարգացման նոր հեռանկարներ է ընձեռում ապրիլի 19-ից պաշտոնապես գործարկված Երևան-Լիոն-Երևան կանոնավոր ուղիղ չվերթը: Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում առաջին ուղևորներին հանդիսավորությամբ դիմավորել են Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի առաջին խորհրդական Կլեր Լը Ֆլեշերը:
Ընդգծելով Երևանի և Լիոնի միջև ձևավորված բարեկամական և գործընկերային կապերը՝ Դավիթ Գևորգյանը հատկանշել է, որ այս տարի լրանում է երկու քաղաքների համագործակցության 26 տարին, իսկ այս չվերթները կնպաստեն երկկողմ կապերի խորացմանը:
«Մարտին Լիոնի քաղաքապետի Երևան այցի ժամանակ երկու քաղաքապետերը, կարևորելով երկուստեք կապերի էլ ավելի ամրապնդումն ու փոխգործակցության ընդլայնումը, ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր: Լիոնը մեզ համար կարևոր գործընկեր է, և նոր չվերթի գործարկումը մեծ հնարավորություն է ընձեռելու համագործակցության և մասնավորապես զբոսաշրջության զարգացման առումով»,- նշել է Դավիթ Գևորգյանը:
Ուղևորափոխադրումն իրականացնելու է «Արմենիա» ավիաընկերությունը: Չվերթները կլինեն շաբաթական երկու անգամ՝ երկուշաբթի և հինգշաբթի։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանի առաջին խորհրդական Կլեր Լը Ֆլեշերն իր հերթին նկատել է, որ Ֆրանսիան ողջունում է կանոնավոր չվերթի մեկնարկը:
«Չվերթի բացումը, անշուշտ, ավելի կսերտացնի Հայաստան-Ֆրանսիա կապերը, հատկապես հաշվի առնելով, որ 2018 թվականը իրադարձային է Երևանի համար: Հայաստանի մայրաքաղաքում կանցկացվի համաշխարհային հնչեղություն ունեցող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովը»,-նշել է Ֆլեշերը:
Չվերթի ուղևորները, որոնց թվում ազգությամբ հայեր և ֆրանսիացիներ են եղել, նկատել են, որ Երևանն իրենց համար բացահայտումներով լի ուղղություն է, որը հնարավորություն կտա ծանոթանալու 2800-ամյա մայրաքաղաքին: Միաժամանակ ակնհայտ է ուղիղ չվերթը ավելի գրավիչ է ուղևորների տեսակետից:

The Direct Regular Flight Yerevan-Lyon Is Launched
The direct regular flight Yerevan-Lyon officially launched on April 19 opens new perspectives for cooperation development between Yerevan and Lyon (France), official page of Yerevan Municipality reports.
The first passengers were solemnly met at the airport by the head of Yerevan Municipality Department of Foreign Relations David Gevorgyan and the first Advisor to the Ambassador of France to Armenia Claire le Flecher.
Stressing the importance of friendly and partner relations established between Yerevan and Lyon David Gevorgyan noted that this year they will have been cooperating for 26 years and in this regard the direct flight will benefit strengthening bilateral ties.
"During the visit of the Mayor of Lyon to Yerevan in March the Mayors of the two cities attaching importance to cooperation development and expansion signed the Cooperation Memorandum. Lyon is an important partner for us and launching of the new flight will open new possibilities for cooperation and especially tourism development", said David Gevorgyan.
Passenger transportation will be carried out by "Armenia" air company twice a week, on Mondays and Thursdays.
The first Advisor to the Ambassador of France to Armenia Claire Flecher noted that France greets the launching of direct regular flights.
"Launching of the flight will certainly make to relationship between Armenia and France tighter particularly taking into account the fact that the year of 2018 is full of events for Yerevan. The 17th summit of the International Organization of Francophonie is going to be held in the capital of Armenia", said Flecher.
The passengers of the flight among which are both Armenians and French people noted that for them Yerevan is the direction full of discoveries which will give them the opportunity to get acquainted with the 2800-year-old capital.