Պեսկովը մեկնաբանել է Նալբանդյանի՝ Մոսկվայում նախատեսվող բանակցությունները
Մոսկվան հույս է հայտնել, որ իրավիճակը Հայաստանում մոտ ապագայում կկարգավորվի սահմանադրական ճանապարհով, հայտնում է ТАСС-ը:
«Մենք դա համարում ենք Հայաստանի ներքին գործ: Մենք հույս ունենք, որ իրավիճակը հնարավորինս արագ կկարգավորվի սահմանադրական ճանապարհով», - ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը՝ մեկնաբանելով Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաները:
Ինչ վերաբերում է բանակցություններին, որոնք Մոսկվայում նախատեսում է ունենալ Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը, Պեսկովը նշել է, որ դրանք լինելու են կառավարության և ԱԳՆ-ի գծով: «Հույս ունեմ, որ իմ գործընկերները ձեզ համապատասխան տեղեկատվության կտան», - նշել է Պեսկովը:
Պեսկովը նշել է, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը լայն կապեր ունեն, որոնց իրականացումը «պահանջում է այցերի և շփումների հաճախակի փոխանակումներ՝ հատկապես նման բարդ իրավիճակներում»:
Հարցին՝ արդյո՞ք Կրեմլում համարում են խաղաղ ցույցերը որպես կառուցողական բանակցությունների մաս, որոնց կոչ էր արել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ զրույցում՝ Պեսկովը հույս է հայտնել, որ ցուցարարների հետ կլինեն կառուցողական շփումներ, որոնք կհանգեցնեն փոխզիջման:

Песков прокомментировал переговоры, которые планирует провести в Москве Налбандян
Кремль рассчитывает, что ситуация в Армении будет в скором времени урегулирована конституционным путем. Об этом сообщает ТАСС.
"Мы считаем, что это внутреннее дело Армении. Мы хотим надеяться, что ситуация будет как можно быстрее урегулирована в рамках конституционного поля", - сказал Песков, комментируя акции протеста в Армении.
Что касается переговоров, которые планирует провести в Москве и.о. главы МИД Армении Эдвард Налбандян, Песков отметил, что "эти переговоры будут по линии правительства и министерства иностранных дел". "Я надеюсь, что мои коллеги предоставят вам соответствующую информацию", - сказал представитель Кремля.
Песков отметил, что РФ и Армению связывают обширные связи, "поэтому реализация этих отношений диктует необходимость частого обмена визитами и контактами, тем более в такие непростые моменты".
Отвечая на вопрос о том, считают ли в Кремле мирные протесты армян, как часть конструктивного диалога, к которому по итогам телефонного разговора призвали президент РФ Владимир Путин и президент Республики Армения Армен Саркисян, Песков выразил надежду, что с протестующими "будут конструктивные контакты, которые позволят прийти к компромиссу".