Կորեաների հնարավոր մերձեցումը՝ պատմական իրադարձություն
Ապրիլի 27-ին տեղի ունեցավ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի և Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի պատմական հանդիպումը երկրու երկրի սահմանի դեմարկացիոն գոտում գտնվող Փհանմունջոն գյուղում: Սա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ ապրիլի 21-ին ԿԺԴՀ-ն հայտարարեց, որ դադարեցնում է միջուկային զենքի և բալիստիկ հրթիռների փորձարկումները և փակում է Փհունգերի միջուկային զորավարժարանը:
Կիմ Չեն Ընը, փաստորեն, հյուսիսկորեական առաջին առաջնորդն էր, ով հատեց երկու Կորեաների սահմանը և գնաց Հարավի հետ բանակցելու:
Կողմերն ի սկզբանե շատ դրական և լավատեսորեն են տրամադրված եղել բանակցությունների նկատմամբ՝ հայտարարելով, որ երկու երկրների միջև սկսվում է խաղաղության և բարգավաճման նոր պատմական ժամանակաշրջան:
Հանդիպման ժամանակ քննարկված հարցերից առաջնային են եղել Հյուսիսի և Հարավի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, և դրանց վերամիավորման հեռանկարները: Կողմերն ընդունել են համատեղ հռչակագիր՝ հայտնելով իրենց մտադրությունը Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման, հարաբերությունների բարելավման վերաբերյալ, ինչպես նաև համատեղ զարգացման և վերամիավորման ցանկություն են հայտնել: Կիմ Չեն Ընը հայտնել է, որ երբ ԱՄՆ-ի հետ պատերազմը պաշտոնապես ավարտվի, Հյուսիսային Կորեայի համար միջուկային զենք ունենալն անիմաստ կլինի: Հյուսիսի առաջնորդը միջուկային օբյեկտների ստուգումները թույլատրելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Հանդիպումը ողջունել և երկու Կորեաների միջև հետագա դրական զարգացումների հույս են հայնտնել ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Ճապոնիան, որոնք ուղղակիորեն ներգրավված են տարածաշրջանում, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիա Գուտերեշը, ԵՄ-ն, ԵԱՀԿ-ն, Թուրքիան, Գերմանիան:
ԱՄՆ-ում հայտնել են, որ շուտով նախագահ Թրամփը կհանդիպի ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ: Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մետիսի խոսքով՝ իրենք պատրաստ են զինված ուժերը դուրս բերել Կորեական թերակղզուց, սակայն Հարավային Կորեայի նախագահը կտրականապես դեմ է դրան:
Բացի այդ, նախատեսվում է անցկացնել նաև եռակողմ գագաթաժողով՝ Կորեայի Հանրապետություն-ԿԺԴՀ-ԱՄՆ ձևաչափով, որն, ըստ լրատվամիջոցների, կանցկացվի սույն տարվա հունիս-հուլիս ամիսներին:
Այսպիսով, երկարատև լարվածությունից հետո երկու Կորեաների միջև հարաբերությունների ջերմացումը, անշուշտ, պատմական իրադարձություն է, որը որքան ուրախալի, նույնքան զարմանալի է: Միջազգային արձագանքներն այս ջերմացմանը մինչ այժմ միանշանակ դրական են եղել. միջազգային հանրությունը համոզված է, որ դիվանագիտության միջոցով հնարավոր է կարգավորել ցանկացած հակամարտություն, իսկ Կորեաների միջև հարաբերությունների կարգավորումը կարևոր և խիզախ քայլ է:
ԱՄՆ-ում վստահ են, որ Կորեաների միջև հարաբերությունների ջերմացումը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի քաղաքականության շնորհիվ, որին հաջողվել է հասնել նման դրական զարգացումների:
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի հանրապետական 18 կոնգրեսական պաշտոնապես դիմել են Նոբելյան կոմիտե՝ նախագահ Դոնալդ Թրամփին խաղաղության նոբելյան մրցանակ շնորհելու դիմումով՝ Կորեաների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում վերջինիս ջանքերի և ունեցած ներդրման համար:

The Warming of Relations between North and South Korea Is a Historic Event
On April 27, North Korean leader Kim Jong-Un and South Korea's President Moon Jae-In held a historic meeting in the village of Panmunjom in the country's demarcation zone. This happened after the DPRK announced on April 21 that it would stop the testing of nuclear weapons and ballistic missiles and close the Pong Nuclear Military Base.
Kim Jong-Un was actually North Korea's first leader who crossed the border and went to negotiate with South Korea.
The parties had initially been very positive and optimistic about the negotiations, stating that the two countries thus started a new historical era of peace and prosperity.
The issues discussed during the meeting were about the normalization of relations between the North and the South and the prospects of their reunification. The sides adopted a joint declaration, expressing their intention to decompose the Korean Peninsula, to improve relations for joint development and reunification. Kim Jong-un said that when the war with the US officially ended, it would be meaningless for North Korea to have nuclear weapons. The North's leader expressed readiness to allow inspections of nuclear facilities.
The meeting was welcomed by the United States, Russia, India, Japan, Turkey and Germany, as well as UN Secretary General Antonio Guterres, the EU, the OSCE, and so on. They all hoped for further positive developments between two Koreas.
The United States President Donald Trump in turn is supposed to meet soon with the leader of the Democratic People's Republic of Korea Kim Jong-Un. Pentagon chief James Mattis said they are ready to withdraw the armed forces from the Korean Peninsula, but the South Korean president is strongly against it.
Besides, it is planned to hold a trilateral summit in the format of the Republic of Korea-DPRK-USA, which, according to the media, will be held in June-July of the current year.
Thus, the warming of relations between the two Koreas after long-lasting tensions is, of course, a historic event that is as delightful as surprising. The international community is convinced that diplomacy can settle any conflict and normalization of relations between the Koreas is an important and courageous step.
The United States is convinced that the warmth of relations between the Koreas and reaching such positive developments was the result of the politics and efforts made by the United States.
The 18 Republican Congressmen of the US House of Representatives officially addressed the Nobel Committee to present President Donald Trump for a Nobel Peace Prize for his efforts and contribution to the normalization of relations between the Koreas.