ԱՊՀ պետությունները ԵԱՀԿ-ում հայտարարել են նացիզմի վերածնվելուն դիմակայելու անհրաժեշտության մասին
Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 73-րդ տարեդարձին ընդառաջ ԵԱՀԿ-ում ԱՊՀ մի շարք երկրների մշտական ներկայացուցիչները հայտարարել են կազմակերպության տարածքում նացիստական գաղափարախոսության վերածնվելուն դիմակայելու անհրաժեշտության մասին:
Այս մասին ասված է ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի մշտական ներկայացուցիչների համատեղ հայտարարության մեջ, որը հնչեցվել է կազմակերպության մշտական խորհրդի նիստում, փոխանցում է «ՌԻԱ»-ն:
«Անվտանգության բազմապատկվող մարտահրավերների եւ անդրսահմանային սպառնալիքների ֆոնին այսօր ԵԱՀԿ-ի տարածքում վերստին անհրաժեշտ Է պետությունների ջանքերի միավորումը գոյություն ունեցող հակամարտությունների խաղաղ լուծման եւ նոր հակամարտությունների կանխման նպատակով: Մենք համոզված ենք, որ դա Է միակ միջոցը ներկա եւ ապագա սերունդներին զերծ պահելու նոր պատերազմների արհավիրքներից»,- ընդգծել են դիվանագետները:

Страны СНГ заявили в ОБСЕ о необходимости противостоять возрождению нацизма
Постпреды ряда стран СНГ при ОБСЕ в преддверии 73-й годовщины победы в Великой Отечественной войне заявили о необходимости противостоять возрождению нацистской идеологии на пространстве организации.
Об этом говорится в совместном заявлении постоянных представителей Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана при ОБСЕ, озвученном на заседании постоянного совета организации, передает ''РИА Новости''.
"На фоне множащихся вызовов безопасности и трансграничных угроз сегодня вновь востребовано объединение усилий государств на пространстве ОБСЕ в целях мирного разрешения существующих и предотвращения новых конфликтов. Мы убеждены, что это - единственный способ уберечь нынешнее и будущие поколения от бедствий новых войн", - подчеркнули дипломаты.