Ֆրանսիան այլևս չի պնդում, որ Ասադը հեռանա
Ֆրանսիան այլևս չի պնդում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի անհապաղ հրաժարականի վրա: Այս մասին «Коммерсант» թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է Ռուսաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Սիլվի Բերմանը:
«Սիրիացի ժողովրդի փոխարեն մենք չենք որոշելու, սակայն Բաշար Ասադի հրաժարականի պահանջի մասին այլևս խոսք չի գնում», - հայտատարել է դիվանագետը:
Նրա խոսքերով՝ «Սոչիում կայացած Սիրիայի ազգային երկխոսության համաժողովի ժամանակ ձևակերպված գաղափարը, որին հավանություն էր տվել նաև Սիրիայի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ ներկայացուցիչը, ենթադրում էր սահմանադրական հանձնաժողովի ձևավորում, որը պետք է զբաղվեր նոր սահմանադրության մշակմամբ»: «Սիրիական վարչակարգը դեռևս դրանով չի զբաղվում», - նշել է Բերմանը:

Франция больше не настаивает на безусловном уходе Асада
Франция больше не выступает за безусловный уход президента Сирии Башара Асада со своего поста. Об этом, как передает Интерфакс, заявила посол Франции в РФ Сильви Берманн в интервью газете "Коммерсант".
"Мы не будем решать за сирийский народ, но о требовании безусловного ухода Башара Асада больше речь не идет", - сказала Берманн.
Дипломат отметила, что "Идея, которая была сформулирована на сочинском Конгрессе сирийского национального диалога и одобрена специальным представителем ООН по Сирии, предполагала формирование конституционного комитета, который займется разработкой новой конституции". "Но мне кажется, сирийский режим пока этим не занимается", - добавила она.