ԱՄՆ-ն անհամբերությամբ սպասում է Հայաստանի նոր կառավարության և հայ ժողովրդի հետ համագործակցությանը
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ ժամանակավոր հավատարմատար Միշել Սայդերսը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում հայտարարել է, որ Հայաստանի ժողովուրդն ու կառավարությունն արժեքավոր գործընկերներ են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Սայդերսը մասնավորապես ասել է. «ԱՄՆ շնորհավորում է Հայաստանին մայիսի 8-ին նոր վարչապետի ընտրության առթիվ։ Հայ ժողովուրդն ու նրա ընտրած ներկայացուցիչները ճգնաժամը լուծեցին խաղաղ և Սահմանադրությանը, օրենքի գերակայությանն ու ԵԱՀԿ-ում ՀՀ պարտավորություններին համապատասխան: Մենք նախկինի պես կոչ ենք անում նոր կառավարությունը ձևավորել օրենքի գերակայությանը համապատասխան և բոլոր հայերի շահերի արտացոլմամբ»:
Վերջինս շեշտել է, որ ԱՄՆ-ն անհամբերությամբ սպասում է Հայաստանի նոր կառավարության և հայ ժողովրդի հետ համագործակցությանը երկկողմ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող շատ ոլորտներում՝ ներառյալ առևտուրը, ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության աջակցության ուղղությամբ ջանքերը, ինչպես նաև տարածաշրջանային ու համաշխարհային անվտանգության ապահովումը:
«Միացյալ Նահանգները շարունակում է վճռականորեն աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը բանակցությունների միջոցով: ԱՄՆ քաղաքականությունն անփոփոխ է՝ միակ լուծումը միջազգային իրավունքի վրա հիմնված կարգավորումն է բանակցությունների միջոցով՝ ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա։ Լինելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ՝ մենք ակտիվորեն կմասնակցենք խաղաղ կարգավորման որոնմանը», - ասել է նա։

США с нетерпением ожидают тесного сотрудничества с новым правительством и народом Армении
Исполняющей обязанности главы миссии США при ОБСЕ Мишель Сайдерс на заседании Постоянного совета ОБСЕ заявила, что народ и правительство Армении являются ценными партнерами. Как передает "Арменпресс", Сайдерс в частности заявила: "США поздравляют Армению с избранием 8 мая нового премьер-министра. Армянский народ и его избранники мирно и в соответствии с конституцией, верховенством закона и обязательствами Армении в ОБСЕ разрешили кризис мирным путем. Мы по-прежнему призываем к мирному формированию нового правительства в соответствии с верховенством закона и отражением интересов всех армян".
Она подчеркнула, что США с нетерпением ожидают тесного сотрудничества с новым правительством и народом Армении во многих представляющих взаимный интерес областях, включая торговлю, усилия в поддержку демократии и верховенства закона, а также обеспечение региональной и глобальной безопасности.
"Соединенные Штаты продолжают решительно поддерживать урегулирование нагорно-карабахского конфликта путем переговоров. Политика США остается неизменной: единственным решением является урегулирование путем переговоров на основе международного права, которое включает в себя соблюдение принципов неприменения силы, территориальной целостности и самоопределения. Будучи сопредседателем Минской группы ОБСЕ, мы будем активно участвовать в поиске мирного решения", - заявила Сайдерс.