Թրամփը և Կիմ Չեն Ինը կհայտարարեն Կորեական պատերազմի ավարտի մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինի պատմական հանդիպման արդյունքը կարող է դառնալ Կորեական պատերազմի ավարտի մասին հայտարարությունը, գրում է ճապոնական Nikkei թերթը:
Մասնավորապես, Վաշինգտոնը ցանկանում է ապրագրել ԿԺԴՀ լիարժեք ապամիջուկայնացման ժամկետները: Ճապոնիան առաջարկել է, որ դա տեղի ունենա մինչև 2020 թվականը՝ ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ, գրում է թերթը:
Նշվում է, նաև, որ Թրամփը մտադիր է գագաթաժողովն օգտագործել նոյեմբերին կայանալիք Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններին ընդառաջ հստակ արտաքին քաղաքական հաղթանակ արձանագրելու համար:

Трамп и Ким Чен Ын объявят об окончании Корейской войны
Результатом исторической встречи президента США Дональда Трампа и лидера КНДР Ким Чен Ына может стать объявление о завершении Корейской войны, сообщает Корреспондент со ссылкой на японскую газету Nikkei.
В частности, Вашингтон хочет закрепить сроки полной денуклеаризации КНДР. Япония поддерживает такую инициативу и предложила конкретный срок − 2020 год, который совпадает с выборами американского президента, подчеркивает газета.
Также указано, что Трамп стремится использовать саммит, чтобы добиться четкой победы в внешней политике перед проведением в ноябре промежуточных выборов в Конгресс.
А "важной сделкой", о которой ранее говорил американский лидер, может стать объявление об окончании Корейской войны по итогам встречи. После чего станет возможным формальный переход от прекращения огня до мирного договора.