Վարչապետը հանդիպել է Սոչիի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Սոչիի օդանավակայանից վարչապետն ուղևորվել է Ադլերի Սուրբ Սարգիս եկեղեցի, որի մոտ նրան դիմավորել են Հայ Առաքելական եկեղեցու Ռուսաստանի հարավային հայոց թեմի առաջնորդ Մովսես եպիսկոպոս Մովսիսյանը, Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հայրերը, տեղի հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ: Նրանք ջերմորեն ողջունել են Նիկոլ Փաշինյանին և մաղթել հաջողություններ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում գործունեության ընթացքում: Կառավարության ղեկավարը կատարել է մոմավառություն և ծաղիկներ դրել եկեղեցու բակում կանգնեցված խաչքարերի մոտ:
Դիմելով հայ համայնքի ներկայացուցիչներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Բոլորիդ ողջունում եմ եղբայրական Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում և ցանկանում ասել, որ հպարտ եմ ձեզնով: Ողջ քաղաքական մեր գործընթացի ընթացքում զգացել եմ ձեզնից յուրաքանչյուրի շունչը, աջակցությունը, և այս հաղթանակը ձեզնից յուրաքանչյուրի հաղթանակն է, սրանից հետո հայ ժողովուրդը լինելու է հաղթող, հայ ժողովուրդն ի վերջո վերադառնալու է իր հայրենիք: Ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել եղբայրական Ռուսաստանին, որ նման պայմաններ են ստեղծվել հայ ժողովրդի համար, բայց ուզում եմ նաև ասել, որ մեր նպատակը մեծ հայրենադարձությունն է, մեր նպատակը հայության մարդկային, ֆինանսական, տնտեսական, հոգևոր, գիտական ներուժը կամ նրա զգալի մասը Հայաստանի Հանրապետությունում կենտրոնացնելն է և նրա անվտանգությունն ու բնականոն զարգացումն ապահովելը: Ես Ռուսաստանի հայ և ռուս գործարարներին կոչ եմ անում գալ Հայաստան և անել ներդրումներ, ստեղծել աշխատատեղեր, որովհետև հիմա արդեն նոր Հայաստան է, որտեղ յուրաքանչյուր ներդրում պաշտպանված է լինելու, և որևէ ներդրում չի լինելու սպառնալիքի ներքո: Այսօր մեր երկրի, հայ ժողովրդի հեղինակությունը բարձր է ավելի քան երբևէ, և ստեղծված են բոլոր պայմանները, որ մենք ապրենք ու երջանիկ լինենք մեր հայրենիքում:
Ամենակարևորը, որ ուզում եմ ասել. իսկապես դուք այստեղ էիք, բայց իրականում Երևանում էիք՝ Հանրապետության հրապարակում, ձեզնից շատերը նաև ֆիզիկապես, որովհետև ես այսօր այստեղ տեսա բազմաթիվ մարդկանց, որոնց վերջին անգամ հանդիպել էի Երևանի Հանրապետության հրապարակում: Ուզում եմ ասել, որ երջանիկ եմ ձեր երջանիկ աչքերը տեսնելով, հպարտ եմ ձեր հպարտ աչքերը տեսնելով, ծառայում եմ ձեզնից յուրաքանչյուրին, և որևէ մեկը չկասկածի, որ մեր պայքարն ամեն անգամ, ամեն օր, ամեն շաբաթ, ամեն տարի նոր հաղթանակներ է բերելու Հայաստանին, հայ ժողովրդին և Արցախին: Եվ ուրեմն հայ ժողովուրդը համախմբած է Հայաստանի Հանրապետության շուրջ, հայ ժողովուրդը համախմբված է հայրենիքի շուրջ և վճռական է, լի էներգիայով՝ շենացնելու, ծաղկեցնելու, հզորացնելու Հայաստանը և Արցախը: Եվ ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ ասել, որ խոնարվում եմ ձեր առաջ, հպարտանում եմ ձեզնից յուրաքանչյուրով, սիրում եմ ձեզնից յուրաքանչյուրին և համբուրում ձեզնից յուրաքանչյուրին:
Կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ք դուք և ձեր երեխաները, որ շատ շուտով ապրելու եք ազատ և երջանիկ Հայաստանում: Չկա որևէ կասկած, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները լինելու են շատ ավելի ամուր, ավելի դաշնակցային և եղբայրական»:

Никол Пашинян встретился в Сочи с представителями армянской общины (фотографии)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян с рабочим визитом находится в в Российской Федерации. 13 мая из аэропорта Сочи премьер-министр направился в церковь Святого Саргиса в Адлере, возле которой его встретили предстоятель епархии Юга России Армянской Апостольской церкви епископ Мовсес Мовсисян, духовные отцы церкви Святого Саргиса, многочисленные представители местной армянской общины. Они тепло приветствовали Никола Пашиняна и пожелали успехов в его деятельности на посту премьер-министра РА. Глава правительства зажег свечу и возложил цветы к установленному во дворе церкви хачкару. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Обращаясь к представителям армянской общины, Никол Пашинян, в частности, отметил: "Приветствую всех вас в городе Сочи братской России и хочу сказать, что горжусь вами. В течение всего нашего политического процесса я чувствовал дыхание, поддержку каждого из вас, и эта победа – победа каждого из вас. После этого армянский народ будет победителем, армянский народ, наконец, вернётся на свою Родину. Я хочу выразить благодарность братской России, что создала такие условия для армянского народа, но хочу также сказать, что наша цель – большая репатриация, наша цель централизовать в Республике Армения человеческий, финансовый, экономический, духовный, научный потенциал армянства, или его значительную часть, и обеспечить его безопасность и естественное развитие. Я призываю армянских и русских предпринимателей России идти в Армению и делать инвестиции, создавать рабочие места, потому что сейчас уже новая Армения, где каждая инвестиция будет защищена, и никакая инвестиция не будет под угрозой. Сегодня авторитет нашей страны, армянского народа высок более чем когда-либо, и созданы все возможности, чтобы мы жили и были счастливы на нашей Родине.
Самое важное, что хочу сказать: действительно, вы были здесь, но в реальности – в Ереване, на площади Республики, многие из вас также физически, потому что я здесь сегодня увидел многих людей, которых в последний раз встречал на Площади Республики в Ереване. Хочу сказать, что я счастлив, видя ваши счастливые глаза, горд, видя ваши гордые глаза, служу каждому из вас, и пусть никто не сомневается, что наша борьба каждый раз, каждый день, каждую неделю, каждый год будет приносить новые победы Армении, армянскому народу и Арцаху. И значит, армянский народ сплочен вокруг Республики Армения, армянский народ сплочен вокруг Родины и полон решимости, энергии, отстроить, благоустроить, укрепить Армению и Арцах. И я хочу еще раз сказать, что склоняюсь перед вами, горжусь каждым из вас, люблю каждого из вас и целую каждого из вас.
Да здравствуете вы и ваши дети, которые очень скоро будете жить в свободной и счастливой Армении!
Нет никакого сомнения, что армяно-российские отношения будут намного более прочными, более союзническими и братскими".