ՄԱԿ-ը 24 մլն դոլար է խնդրել Գազայում տուժածներին բուժօգնություն ցուցաբերելու համար
ՄԱԿ-ը մայիսի 17-ին երկրներին կոչ է արել անհապաղ միջոցներ տրամադրել Գազայի հատվածի և Իսրայելի սահմանին տեղի ունեցած անկարգությունների հետևանքով տուժած հազարավոր պաղեստինցիներին բժշկական օգնություն ցույց տալու համար: Ինչպես լրագրողներին հայտնել է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարխան Հաքը, վիրավորների բուժման և վերականգնման համար անհրաժեշտ է առնվազն 24,6 միլիոն դոլար:
Մայիսի 15-ին Իսրայելում ԱՄՆ-ի դեսպանատունը պաշտոնապես Երուսաղեմ տեղափոպելու պատճառով ական տեղափոխումը Երուսաղեմ Գազայի հատվածի հետ Իսրայելի սահմանին կատաղի բախումներ են տեղի ունեցել պաղեստինցի բնակչության և իսրայելացի զինվորականների միջև: Վերջին տվյալներով՝ ընդհարումների ընթացքում զոհվել է ավելի քան 60, վիրավորվել՝ ավելի քան 2,8 հազար պաղեստինցի: Գազայի և Իսրայելի սահմանին բողոքի ակցիաները շարունակվում են մարտի վերջից, միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների տվյալներով՝ այդ ժամանակահատվածում տուժել է ավելի քան 10 հազար մարդ:

ООН: более $24 млн необходимо на оказание медицинской помощи пострадавшим беспорядков в Газе
ООН в четверг призвала страны срочно выделить средства на оказание медицинской помощи тысячам палестинцев, пострадавших в результате беспорядков на границе сектора Газы и Израиля. Как сообщил журналистам заместитель официального представителя генерального секретаря всемирной организации Фархан Хак, на лечение и реабилитацию раненых необходимо по меньшей мере $24,6 млн, передает ТАСС.
По его словам, единственный пропускной пункт из Израиля в Газу, серьезно поврежденный в ходе беспорядков, частично возобновил работу, и в последние дни в анклав проследовали 15 грузовиков с лекарствами, а также два грузовика с горючим и водой. В настоящий момент готовится еще одна гуманитарная миссия, сообщил Хак.
15 мая на границе Израиля с сектором Газа вспыхнули ожесточенные столкновения между палестинским населением и израильскими военными, поводом для чего стал состоявшийся в тот же день официальный перенос посольства США в Израиле в Иерусалим. По последним данным, в ходе столкновений погибли более 60 палестинцев, свыше 2,8 тыс. получили ранения. Протесты на границе Газы и Израиля продолжаются с конца марта, по данным международных гуманитарных организаций, за это время пострадали свыше 10 тыс. человек.