Գերմանիայի ընդդիմադիր կուսակցությունը դատի է տվել Մերկելին
Գերմանական աջակողմյա «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը սահմանադրական դատարանին հայց է ներկայացրել կանցլեր Անգելա Մերկելի դեմ նրա գլխավորած կառավարության միգրացիոն քաղաքականության կապակցությամբ: Այս մասին գրում է գերմանական Zeit թերթը՝ կուսակցության իրավաբան Շտեֆան Բրանդներին հղումով:
Հայցում մասնավորապես ասվում է, որ միգրացիոն քաղաքականության մշակման ժամանամ կառավարությունը խախտել է բունգեսթագի իրավունքը մասնակցելու հարցի լուծմանը: Ուստի, կուսակցությունը պահանջում է ստուգել Ավստրիայի սահմանը միգրանտների համար բացելու Մերկելի՝ 2015 թվականին ընդունած որոշումը:
2017 թվականի ընտրությունների ժամանակ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցությունը խոստացել էր հետաքննություն սկսել Մերկելի «բաց դռների» քաղաքականության շուրջ:

"Альтернатива для Германии" подала в суд на Меркель
Немецкая правая партия "Альтернатива для Германии" (АдГ) подала в конституционный суд жалобу на канцлера Ангелу Меркель в связи с миграционной политикой правительства. Об этом, как передает РИА Новости, пишет газета Zeit со ссылкой на юриста партии Штефана Бранднера.
По его словам, жалобу подали в конституционный суд города Карлсруэ еще 14 апреля.
В ней говорится, что при разработке миграционной политики правительство нарушило право бундестага участвовать в решении вопроса. Поэтому АдГ требует проверить решение Меркель об открытии для беженцев границы с Австрией, принятое в сентябре 2015 года.
Миграционная политика была одной из спорных тем на переговорах о формировании нового немецкого правительства. При этом "Альтернатива для Германии" во время предвыборной кампании 2017 года обещала, что запустит расследование "политики открытых дверей" канцлера Меркель.