Արցախի խորհրդարանում ընդունել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարին
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 19-ին ընդունել է ՀՀ Արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին:
Կարճատև առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով:
Խորհրդարանի նախագահը շնորհավորել է նախարարին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և կարևորել նրա առաջին այցը Արցախ՝ երկու հայկական հանրապետությունների արտաքին քաղաքական օրակարգի հերթական քննարկման և առկա մարտահրավերների շուրջ համահայկական ներուժը կենտրոնացնելու տեսանկյունից:
«Մաղթում եմ, որ առաջիկա տարիներին արտաքին քաղաղաքական օրակարգում ամրապնդվեն այն հաջողությունները, որ ձեռք ենք բերել, և նախանշվեն նոր ուղղություններով մեր անելիքները»,- ընդգծել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ արտաքին գործերի նախարարը նշել է.
«Ինձ համար շատ էական է այս նոր կարգավիճակում ստանալ ձեր պատգամը և շարունակել այն աշխատանքը, որ այս տարիների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունը և  Արցախի Հանրապետությունը միասին կառուցել են համազգային նպատակներն առաջ տանելու համար»:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել խորհրդարանական դիվանագիտության ընձեռած հնարավորությունների և Արցախում այդ ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների, միջազգային կառույցներում Արցախի ներկայացվածության, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, ինչպես նաև համահայկական օրակարգի այլ հարցերում Սփյուռքի դերի, տարբեր երկրների հետ Արցախի համագործակցության և այլ հարցերի շուրջ: Երկուստեք կարևորվել է պետականաշինության բնագավառում Արցախի Հանրապետության հաջողությունները միջազգային հանրությանը հասանելի դարձնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը և նույն հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը:

В парламенте Арцаха приняли министра иностранных дел Республики Армения
Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял новоназначенного министра иностранных дел Республики Армения Зограба Мнацаканяна.
После короткой беседы встреча продолжилась в расширенном составе.
Председатель парламента поздравил министра с вступлением в должность и подчеркнул важность его первого визита в Арцах с точки зрения очередного обсуждения внешнеполитической повестки двух армянских республик и сосредоточения потенциала всего армянства вокруг нынешних вызов.
"Желаю, чтобы в ближайшие годы удалось укреплять и развивать  достигнутые успехи,  а также наметить наши действия в новых направлениях", - подчеркнул Ашот Гулян.
Выразив признательность за прием, министр иностранных дел отметил: "Для меня очень важно в этом новом статусе получить ваш завет и продолжить ту работу, которую в течение этих лет Республика Армения и Республика Арцах вместе проводили для продвижения общенациональных целей".
Стороны обменялись мнениями касательно возможностей парламентской дипломатии и проводимых в Арцахе в этой сфере работ, вовлеченности Арцаха в международные структуры, урегулирования Карабахского конфликта, а также роли Диаспоры в иных вопросах всеармянской повестки, децентрализованного сотрудничества Арцаха с разными странами и других вопросов. Собеседники подчеркнули необходимость популяризации достижений Республики Арцах  в деле государственного строительства.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арзик Мхитарян и заместитель председателя комиссии Давид Мелкумян.