ՌԴ ԱԳՆ-ն պատասխանել է պաշտոնական Բաքվին Արցախի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման առնչությամբ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը պատասխանել է Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից հնչեցված բողոքին այն առնչությամբ, որ ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
«Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ռուսաստանի դիրքորոշումը երբեք չի ենթադրել հրաժարվել կոնկրետ միջազգային միջոցառումների մասնակցությունից միայն այն պատճառով, որ այնտեղ կարելի է պատահաբար «դեմ առ դեմ» հանդիպել Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ», - ասել են ՌԴ արտգործնախարարությունից:
Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից տեղեկացրել են, որ հանդիպումը տեղի է ունեցել աբխազական դիվանագիտական ծառայության 25-ամյակի տոնակատարության շրջանակում: Միջոցառմանը հրավիրված են եղել Աբխազիայի օտարերկրյա գործընկերները, այդ թվում և հյուրեր Լեռնային Ղարաբաղից:

МИД России отреагировал на критику Азербайджана из-за встречи с карабахскими представителями
Российская позиция по Карабаху никогда не предполагала отказа от участия в международных мероприятиях лишь потому, что там можно ненароком встретиться с карабахскими представителями, заявили в пресс-службе МИД России, передает РИА Новости.
Так ведомство отреагировало на критику со стороны пресс-службы внешнеполитического ведомства Азербайджана, которая осудила встречу "представителей "сепаратистских режимов" с чиновником МИД России", состоявшуюся недавно в Сухуми.
Как пояснили в российском министерстве, встреча состоялась в рамках празднования 25-летия абхазской дипломатической службы, на которое в Абхазию пригласили зарубежных партнеров, в том числе и гостей из Нагорного Карабаха.