Իսրայելի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հարցի շահարկումն անընդունելի է
Վերջին շրջանում Իսրայելում բավականին ակտիվացել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման շուրջ քննարկումները տարբեր մակարդակներով: Օրեր առաջ Իսրայելի կրթության նախարարը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Իսրայելի վարչապետի որդին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ «Թուրքիան պատասխանատվություն է կրում հայ և քուրդ ժողովուրդներին ցեղասպանության ենթարկելու համար»: Ավելին՝ Կնեսետի օրակարգում է հայտնվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի ընդունման հարցը:
Բնականաբար, Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ցանկացած քայլ ողջունելի է, սակայն ընդունելի չէ, երբ նման քայլեր իրականացվում են պարզապես որևէ երրորդ կողմին հաղորդագրություն ուղարկելու համար: Այլ կերպ ասած, Հայաստանի և հայության համար որևէ կերպ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի շահարկումը չի կարող լինել արդարացված և ընդունելի:
Իսկ Իսրայելի կողմից նման շահարկմների առաջին անգամը չէ, որ ականատես ենք լինում: Այս օրերին Թուրքիա-Իսրայել հարաբերությունները կրկին բավականին լարված են: Մայիսի 14-ին Գազայի հատվածում Իսրայելի բանակի ու պաղեստինցիների միջև տեղի են ունեցել բախումներ, որոնց արդյունքում կան զոհեր: Թուրքիան հետ է ուղարկել իր երկրում Իսրայելի դեսպանին և հյուպատոսին, իսկ Իսրայելը՝ Թուրքիայի դեսպանին: Նման զարգացումների ֆոնին, Թուրքիային նյարդայնացնելու և որոշ առումով նաև «սպառնալու» համար համար Իսրայելը կրկին օգտագործեց Անկարայի դեմ կիրառվող իր վաղեմի գործիքը՝ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը եղել և մնում է Հայաստանի Հանրապետության և ողջ հայության օրակարգային հարցերից, և դրանց շահարկումն իրական մտահոգույթուններ է առաջացնում, որոնց ուղղությամբ իրականացվելիք գործողությունները, հատկապես այսօր, առավել քան հրատապ են դառնում: Այս առումով կարևոր է, որպեսզի ՀՀ իշխանություններn այդ թվում՝ փակ խողովակներով Իսրայելի հետ այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ իրականացվեն:

Власти Армении не должны позволять Израилю спекулировать вопросом признания Геноцида армян
В последнее время в Израиле на разных уровнях активизировались дискуссии о признании Геноцида армян. Несколько дней назад министр образования Израиля призвал признать Геноцид армян, а сын израильского премьер-министра написал на своей странице в Facebook, что "Турция несет ответственность за геноцид армянского и курдского народов". Более того, вопрос о принятии законопроекта о признании Геноцида армян вновь появился в повестке Кнессета.
Естественно, приветствуется любой шаг в вопросе признания Геноцида армян, но неприемлемо, когда подобные шаги предпринимаются только для того, чтобы отправить мессидж какой-либо третьей стороне. Другими словами, спекуляция вопроса о Геноциде армян в той или иной степени не может быть обоснованной и приемлемой для Армении и для армян.
И это не первый случай, когда Израиль ведет себя иммено таким образом. В эти дни отношения между Турцией и Израилем вновь напряжены. 14 мая в секторе Газа произошли столкновения между израильской армией и палестинцами, что привело к жертвам. Турция выслала посла Израиля и консула из страны, а Израиль – турецкого посла. На фоне этих событий Израиль вновь использовал свой давний инструмент - вопрос признания Геноцида армян, чтобы каким-то образом напугать или вызвать раздражение Турции.
Признание и осуждение Геноцида армян было и остается вопросом повестки дня Республики Армения и всех армян, и спекуляция этим вопросом вызывает беспокойство, а действия в этом направлении, особенно сегодня, более чем актуальны. В этой связи важно, чтобы власти Армении провели соответствующую работу с Израилем - в том числе по своим закрытым каналам.