Իսրայելի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հարցի շահարկումն անընդունելի է
Վերջին շրջանում Իսրայելում բավականին ակտիվացել են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման շուրջ քննարկումները տարբեր մակարդակներով: Օրեր առաջ Իսրայելի կրթության նախարարը կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, Իսրայելի վարչապետի որդին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ «Թուրքիան պատասխանատվություն է կրում հայ և քուրդ ժողովուրդներին ցեղասպանության ենթարկելու համար»: Ավելին՝ Կնեսետի օրակարգում է հայտնվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրինագծի ընդունման հարցը:
Բնականաբար, Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված ցանկացած քայլ ողջունելի է, սակայն ընդունելի չէ, երբ նման քայլեր իրականացվում են պարզապես որևէ երրորդ կողմին հաղորդագրություն ուղարկելու համար: Այլ կերպ ասած, Հայաստանի և հայության համար որևէ կերպ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի շահարկումը չի կարող լինել արդարացված և ընդունելի:
Իսկ Իսրայելի կողմից նման շահարկմների առաջին անգամը չէ, որ ականատես ենք լինում: Այս օրերին Թուրքիա-Իսրայել հարաբերությունները կրկին բավականին լարված են: Մայիսի 14-ին Գազայի հատվածում Իսրայելի բանակի ու պաղեստինցիների միջև տեղի են ունեցել բախումներ, որոնց արդյունքում կան զոհեր: Թուրքիան հետ է ուղարկել իր երկրում Իսրայելի դեսպանին և հյուպատոսին, իսկ Իսրայելը՝ Թուրքիայի դեսպանին: Նման զարգացումների ֆոնին, Թուրքիային նյարդայնացնելու և որոշ առումով նաև «սպառնալու» համար համար Իսրայելը կրկին օգտագործեց Անկարայի դեմ կիրառվող իր վաղեմի գործիքը՝ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը եղել և մնում է Հայաստանի Հանրապետության և ողջ հայության օրակարգային հարցերից, և դրանց շահարկումն իրական մտահոգույթուններ է առաջացնում, որոնց ուղղությամբ իրականացվելիք գործողությունները, հատկապես այսօր, առավել քան հրատապ են դառնում: Այս առումով կարևոր է, որպեսզի ՀՀ իշխանություններn այդ թվում՝ փակ խողովակներով Իսրայելի հետ այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ իրականացվեն:

The Manipulation of the Issue of Armenian Genocide Recognition Is Not Acceptable
During the recent times the discussions on Armenian Genocide have activated at different levels in Israel. Days before the Education Minister of Israel called to recognize the Genocide, Israeli Prime Minister’s son wrote on his Facebook page: “Turkey, you are responsible for incredible atrocities and sufferings in Cyprus, actions against Greeks and Kurds, as well as the Armenian Genocide.” Moreover, the issue of adopting a bill recognizing the Armenian Genocide has appeared on the Knesset agenda.
Naturally, any step done towards the recognition of the Genocide is more than welcome, but it is not acceptable that such steps are being taken only to send a message to a third party. In other words, the manipulation with the issue of the recognition of the Armenian Genocide cannot be justified and acceptable for Armenia and the whole Armenians.
It should be mentioned that such manipulations are not the first ones done by Israel. In those days Turkish-Israeli relations are again very strained. On May 14 near Gaza clashes took place between the Israeli army and Palestinians, as a result of which people were killed. Turkey sent back the Ambassador and the Council of Israel in Ankara, and Israel in its turn- the Ambassador of Turkey. On the background of such developments, to make Turkey nervous and in a certain way to “threaten” it, Israel again used its old tool against Ankara – the issue of recognition of the Armenian Genocide.
The recognition and the condemnation of the Armenian Genocide was and remains one of the prior issues of the Republic of Armenia and the whole Armenians. Thus their manipulation causes real concerns and it has become more than urgent to take steps in this direction. In this regard it is important that the RA authorities also with closed channels carried out corresponding work with Israel.