Ցուկերբերգի հետ հանդիպումը հիասթափեցրել է Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին
Մի խումբ եվրախորհրդարանականներ, որոնք մայիսի 22-ին ներկա են եղել Մարկ Ցուկերբերգի մասնակցությամբ կայացած լսումներին, հիասթափվել են նրա պատասխաններից՝ կարծիք հայտնելով, որ Facebook-ի ղեկավարը չի կարողացել իրենց համոզել սոցցանցի գործունեությունը փոխելու ընկերության ձգտման և հնարավորությունների հարցում,փոխանցում է РИА Новости-ն:
Եվրախորհրդարանում խորհրդարանական խմբակցութունների ղեկավարների հետ Ցուկերբերգի հանդիպման ընթացքում Facebook-ի ղեկավարը փորձել է պատգամավորներին հանգստացնել օգտատերերի անձնական տվյալների ապահովության հարցում՝ հայտարարելով, որ ընկերությունն արդեն ոչ հուսալի հավելվածների մաղման միջոցներ է ձեռնարկել, փոխել է խնդրահարույց կոնտենտի հակազդման համակարգը և ստեղծում է գաղտնիության ապահովման նոր գործիքներ:
«Նա չկարողացավ երաշխավորել, որ Cambridge Analytica-ի հերթական սկանդալը մոտ ժամանակներս չի կրկնվի, չի խոստացել ավել ոչինչ, քան արդեն նախատեսված է եվրոպական օրենսդրությամբ, և դա բավարար չէ»,- հայտարարել է Եվրախորհրդարանում «Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության»՝ ամենաազդեցիկ խմբակցության ղեկավար Մանֆրեդ Վեբերը:

Встреча с Цукербергом разочаровала депутатов Европарламента
Ряд европарламентариев, участвовавших во вторник в слушаниях с участием Марка Цукерберга, остались разочарованы его ответами, выразив мнение, что глава Facebook не смог их убедить в стремлении и возможностях компании изменить функционирование соцсети, передает РИА Новости.
Встреча Цукерберга с главами парламентских фракций прошла в Европарламенте 22 мая. В ходе встречи глава Facebook попытался успокоить депутатов по поводу сохранности личных данных пользователей, заявив, что компания уже приняла меры по отсеву ненадежных приложений, изменила систему реагирования на проблемный контент и создает новые инструменты для обеспечения конфиденциальности.
"Он не смог гарантировать, что очередной скандал Cambridge Analytica не повторится в ближайшее время, не пообещал ничего большего, чем то, что уже предусмотрено европейским законодательством, и этого недостаточно", -  заявил глава самой влиятельной фракции Европарламента - "Европейской народной партии" Манфред Вебер.