Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի զինծառայողներն արյուն են հանձնել հիվանդների համար
Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի զինծառայողներն ուսուցման ամառային շրջանին նախապատրաստվելու ընթացքում մասնակցել են «Դարձի՛ր դոնոր: Արյուն հանձնի՛ր կարիքավոր հիվանդներին» հայրենասիրական ակցիային: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից:
Ակցիային մասնակցել են 500 զինծառայողներ և նրանց ընտանիքների անդամներ, որոնք անհատույց արյուն և դրա բաղադրիչներ են հանձնել հետազոտման և պահման Գյումրիի Արյան պահոց:
Անհրաժեշտության դեպքում ստացված արյունը կօգտագործվի Հայաստանում տուժածների փրկության և հեմոֆիլիայով և ուռուցքաբանական հիվանդություններով հիվանդների բուժման համար: Միջին հաշվով յուրաքանչյուր զինծառայող հանձնել Է շուրջ 350 – 400 միլիլիտր արյուն: Ընդհանուր առմամբ հավաքվել են շուրջ 200 լիտր արյուն և դրա բաղադրիչներ:
«Մեզ համար սա ավանդական միջոցառում Է, որը միավորումում անցկացվում Է տարին երկու անգամ ուսուցման ամառային և ձմեռային շրջաններից առաջ»,- ասել Է 1602-րդ զինվորական կլինիկական հոսպիտալի համար 3 մասնաճյուղի պետ բժշկական ծառայության փոխգնդապետ Էժդեր Ռահիմովը: Անդրկովկասի ռուսական միավորումում «Դոնորի օրերը» տեղի են ունենում 2011 թվականից և ավանդական բնույթ են ստացել: Ներկայիս ակցիան դարձել Է թվով արդեն տասներկուերորդը: Ընդհանուր առմամբ յոթ տարում ակցիային մասնակցել Է ավելի քան 3 հազար մարդ, որոնք տվել են շուրջ մեկուկես տոննա դոնորական արյուն:

В Армении военнослужащие ЮВО сдали кровь нуждающимся больным
Военнослужащие российской военной базы Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, в ходе подготовительного периода приняли участие в патриотической акции ''Стань донором! Сдай кровь, нуждающимся больным!''
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Южного военного округа, в акции приняли участие более 500 военнослужащих и членов их семей, которые безвозмездно сдали на исследование и хранение кровь и ее компоненты в Банк крови г. Гюмри. При необходимости собранная кровь будет использоваться для спасения пострадавших и лечения больных гемофилией и онкологическими заболеваниями в Армении.
В среднем, каждый военнослужащий сдал порядка - 350-400 мл крови. В общем, было собрано около 200 литров крови и ее компонентов.
''Для нас это традиционное мероприятие, которое проводится в соединении регулярно дважды в год перед началом летнего и зимнего периодов обучения'', - сказал начальник филиала №3 1602 военного клинического госпиталя подполковник медицинской службы Эждер Рагимов.
В российском соединении в Закавказье ''Дни донора'' проходят с 2011 года и приобрели традиционный характер. Нынешняя акция в текущем году стала уже двенадцатой по счету. В общей сложности за семь лет в акции приняли участие более 3 тыс. человек, которые сдали порядка полутора тонн донорской крови.