Սինգապուրում բացվել է առաջին հայկական թանգարանն Ասիայում
Սինգապուրի հայ համայնքը հայկական թանգարան է բացել, որն առաջինն է ոչ միայն երկրում, այլ նաև Ասիայի տարածքում, հաղորդում է PanArmenian-ը՝ հղում կատարելով The Straits Times-ին:
Սինգապուրի սակավաթիվ հայ համայնքը 1,2 մլն դոլար է ծախսել հայկական թանգարանի բացման համար, որը նպաստում է Սինգապուրի կյանքում համայնքի գործունեության մասին իրազեկվածության բարձրացմանը, որը Սինգապուրի ամենահին համայնքներից է:
Հայկական թանգարանը պաշտոնապես բացվել է մայիսի 24-ին: Բացմանը մասնակցել են Ազգային ժառանգության խորհրդի գործադիր տնօրեն Չանգ Խվի Նին և եպիսկոպոս Հայկազուն Նաջարյանը ՀԱԵ Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի թեմից:
Համայնքը նաև կշարունակի հայկական եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: Ըստ եկեղեցու հոգաբարձու Պիեռ Հեննեսի, հայերը ցանկանում են պատմել Սինգապուրի բնակիչներին, թե ով են իրենք: Հեննեսը նշել է, որ Սինգապուրում միաժամանակ երբեք 100 հայից ավելի չի ապրել, սակայն, դա չի խանգարել նրանց ծանրակշիռ ավանդ ունենալ երկրի զարգացման մեջ:

В Сингапуре открылся первый армянский музей на территории Азии
Армянская община Сингапура открыла в стране первый на территории Азии армянский музей, передает "PanArmenian", ссылаясь на  "The Straits Times".
Армянской общине Сингапура десятки лет. В числе известных армян этой страны были Каджик Мосес, основавший издание The Straits Times в 1845 году братья Саркис - основатели отеля Raffles в 1887 году, ученый-садовод Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян), которая в конце 1800-х годов создала гибрид бирманской орхидеи Vanda teres и малайской Vanda hookeriana, получивший название Ванда мисс Джоаким и ставшийнациональным цветком Сингапура.
Немногочисленная армянская община Сингапура потратила 1,2 млн долларов на армянский музей, который способствует повышению осведомленности о ее присутствии и роли в жизни Сингапура, как одной из самых старых общин.
Армянский музей официально открылся 24 мая. В открытии приняли участие исполнительный директор Совета национального наследия Чанг Хви Ни и епископ Айказуном Наджарян из епархии Армянской церкви Австралии и Новой Зеландии.
Община также продолжит работы по восстановлению Армянской церкви. По словам попечителя церкви Пьера Хеннеса, армяне хотят рассказать жителям Сингапура, кто они. Хеннес отметил, что в Сингапуре никогда одновременно не проживали более 100 армян, однако это не мешало им иметь весомый вклад в развитие страны.