Վրաստանը կխզի դիվանագիտական հարաբերությունները Սիրիայի հետ
Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման անհրաժեշտ ընթացակարգեր է սկսել։ Պատճառն այն է, որ վերջինս ճանաչել է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը: Այդ մասին ասված է Վրաստանի ԱԳՆ մայիսի 29-ին տարածված հայտարարության մեջ, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Ռուսաստանի Դաշնության կողմից արված մեքենայությունների արդյունքում սիրիական ռեժիմը մայիսի 29-ին միջազգային նորմերն ու սկզբունքները խախտող որոշում է ընդունել՝ ճանաչելով վրացական տարածաշրջանների՝ Աբխազիայի և Ցխինվալի տարածաշրջանի այսպես կոչված անկախությունը: Այդ գործողությամբ Ասադի ռեժիմը պաշտպանեց Վրաստանի դեմ Ռուսաստանի Դաշնության կողմից իրականացված ռազմական ագրեսիան»,-ասված է երկրի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Դրանում նշվում է նաև, որ միջազգային հանրությունը լիարժեք պաշտպանում է Վրաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը: Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանը՝ հակազդել Սիրիայի գործողություններին:
Ավելի վաղ Աբխազիան և Հարավային Օսիան հայտարարել են Սիրիայի հետ փոխադարձ ճանաչման և դեսպանությունների մակարդակով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման մասին։

Грузия разорвет дипломатические отношения с Сирией
Министерство иностранных дел Грузии начало необходимые процедуры по разрыву дипломатических отношений с Сирийской Арабской Республикой в связи с тем, что она признала независимость Абхазии и Южной Осетии. Об этом говорится в заявлении МИД республики, передает ''Интерфакс''.
"В результате манипуляций со стороны Российской Федерации сирийский режим 29 мая принял решение, нарушающее международные нормы и принципы, признав так называемую независимость грузинских регионов Абхазии и Цхинвальского региона. Этим действием режим Асада поддержал осуществленную Российской Федерацией военную агрессию против Грузии", - говорится в заявлении МИД.
"С учетом этого Грузия начала процедуры с целью разрыва дипломатических отношений с Сирийской Арабской Республикой", - отметили в ведомстве.
В заявлении отмечается, что международное сообщество твердо поддерживает суверенитет и территориальную целостность Грузии. Внешнеполитическое ведомство призывает международное сообщество соответственно отреагировать на действия Сирии.
Ранее Абхазия и Южная Осетия объявили о взаимном признании и установлении дипломатических отношений с Сирией на уровне посольств.