Ցեղասպանության ճանաչման շահարկումը որպես «գործիք» թուրք-իսրայելական հարաբերություններում. հարցազրույց Արմեն Պետրոսյանի հետ
Մայիսի 14-ին իսրայելապաղեստինյան բախումների հետևանքով Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերություններում ծագած լարվածությունը խորանում է։ Թուրքիայի արտգործնախարարությունը Անկարայում Իսրայելի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյթան Նաեհից և Ստամբուլի գլխավոր հյուպատոս Յոսեֆ Լևի Սֆարից պահանջել է լքել երկրի տարածքը։
Իսրայելը ձեռնարկել է պատասխան քայլեր։ Մայիսի 16-ին  Իսրայելի արտգործնախարարություն են կանչվել Թուրքիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Քեմալ Օքեմը և Երուսաղեմի հյուպատոս Հուսնու Գյուրջան Թուրքօղլուն։
Նշենք, որ մայիսի 14-ին ԱՄՆ-ն իր դեսպանատունը Թել-Ավիվից պաշտոնապես տեղափոխել է Երուսաղեմ՝ այդպիսով իր համաձայնությունը հայտնելով Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք հռչակելու որոշմանը։ Պաղեստինցիներն իրենց հերթին պնդում են, որ Արևելյան Երուսաղեմը իրենց պետության մայրաքաղաքն է, որը բռնազավթվել է Իսրայելի կողմից։ Այս առթիվ բազմաթիվ պաղեստինցիներ բողոքի ցույց էին կազմակերպել, որի ընթացքում իսրայելցի զինվորների հետ տեղի ունեցած բախումներն արյունալի հետևանքներ են ունեցել։
Իսրայելի շուրջ վերջին զարգացումների հետ կապված «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է արաբագետ Արմեն Պետրոսյանի հետ:
Վերջին շրջանում նկատվում է Թուրքիա-Իսրայել հարաբերություններում որոշակի լարվածություն: Ինչո՞վ է պայմանավորված Անկարայի կոշտ արձագանքը Գազայի հատվածում պաղեստինցիների նկատմամբ Իսրայելի գործողություններին՝ մարդասիրությամբ, թե՞ քաղաքական նպատակներով:
Անկարայի կոշտ արձագանքը Գազայի հատվածում պաղեստինցիների նկատմամբ Իսրայելի գործողություններին ունի առավելապես քաղաքական բնույթ, որը մի քանի նպատակ է հետպնդում, առաջինը` վերահաստատելու և ընդգծելու մուսուլմանական աշխարհում Թուրքիայի գործող վարչակարգի նկրտումները, իսկ երկրորդ` ներթուրքական ու առավելապես կրոնական ուղղվածության լսարանի վրա ազդելու: Ուստի հենց դա է պատճառը, որ պարբերաբար պաղեստինա-իսրայելական հարաբերությունների լարվածության ֆոնին ամենառաջինն ու կոշտը արձագանքում է Թուրքիան: Այս ամենն առավել ակնհայտ է դարձել Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից երկրի կառավարման ղեկը ստանձնելուց հետո:
Թուրքիայի կողմից սկսված հակաիսրայելական արշավում ներգրավվելուց, կարծես թե ամեն կերպ փորձում է խուսափել Թուրքիայի դաշնակից Ադրբեջանը, ով մուսուլմանական երկրների շարքում թերևս ամենաջերմ հարաբերություններն ունի Իսրայելի հետ: Արդյո՞ք նման իրավիճակը հակասական չէ: Թուրքիայի և Ադրբեջանի հարաբերություններին այս ամենը որևէ կերպ անդրադառնու՞մ է:
Ադրբեջանի հակասական դիրքորոշումը թուրք-իսրայելական հարաբերությունների համատեքստում պայմանավոված է այն իրողությամբ, որ այդ լարվածությունն իրականում խորքային բնույթ չի կրում: Կարելի է ասել, որ թուրքական կողմը պարզապես քաղաքական և քարոզչական նպատակներ հետապնդելով` իր գործողությունները բնավ էլ չի տանում ավելի խորքային հարթություն, այսինքն՝ երկկողմ հռետորաբանությունից կամ այսպես կոչված «բանավոր փոխհրաձգությունից» առավել խորքային գործողությունների չեն անցնում, քանի որ երկու կողմի համար էլ հույժ կարևոր են հարաբերությունները` բոլոր հարթություններում: Կարելի է փաստել, որ նրանցից ոչ մեկն էլ չի ցանկանում սրել և հարաբերությունների բնույթը վերածել թշնամականի:
Նույն այս համատեքստում էլ կարելի է դիտարկել Ադրբեջանի դիրքորոշումը, որը փորձում է իր սեփական շահերը և քաղաքական կուրսը չնույնացնել Թուրքիայի քաղաքականության հետ` փորձելով հնարավորինս զերծ մնալ լարվածության ազդեցությունից:
Ինչպես անցյալ տարիներն են ցույց տվել, երբ Իսրայելի ու Թուրքիայի միջև բացակայում էին քաղաքական հարաբերությունները, Ադրբեջանն իր դիվանագիտական ներկայացուցչության և ադրբեջանական լոբբիի միջոցով փորձում էր նաև ներկայացնել Թուրքիայի շահերը: Եվ կարելի է փաստել, որ հենց դրանով է պայմանավորված Ադրբեջանի դիրքորոշումն ու դերակատարությունը թուրք-իսրայելական հարաբերությունների հետ կապված:
Հատկանշական է նաև այն փաստը, որ ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունները բավական կարևոր են երկու երկրների համար էլ, քանի որ դրանք ոչ միայն տնտեսական, քաղաքական, այլ նաև ռազմավարական նշանակություն ունեն` հաշվի առնելով երկու երկրների ընդհանուր շահերը նաև Մերձավոր Արևելքում առկա մի շարք խնդիրները` մասնավորապես Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված, որի հանգուցալուծման որևէ ձևաչափում Իսրայելը միշտ Ադրբեջանին դիտարկել է որպես անհրաժեշտ պլացդարմ` Իրանի դեմ գործողությունների համար:
— Թուրք-իսրայելական լարվածության այս փուլում ևս ականատես եղանք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման խնդրի շահարկման: Ինչպե՞ս կգնահատեք նման շահարկումները և արդյո՞ք Հայաստանն ունի գործիքակազմ դա կանխելու համար:
Երկու երկրների հարաբերություններում, իհարկե, անընդունելի են երրորդ երկրի կամ ժողովրդի ազգային ողբերգությունը շահարկելու որևէ քաղաքական քայլ: Սակայն, այնուամենայնիվ, ականատես ենք լինում, որ Իսրայելի կողմից ավանդույթ է դարձել, ու փաստացի  արդյունավետ գործիքակազմ է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների լարվածության ընթացքում կիրառելը: Ու տպավորություն է ստեղծվում, որ Իսրայելի կողմից վերոնշյալ իրադրության ցուցադրումն էլ միայն բավարար է Թուրքիայից անհրաժեշտ զիջումներ կորզելու համար:
Այս համատեքստում հատկանշական է այն փաստը, որ ՀՀ մինչ այժմ երբևէ չի արձագանքել Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման տարբեր շահարկումներին: Քանի դեռ չկա հստակ գործընթաց, դրա անհրաժեշտությունը ևս չկա, քանզի առավել քան պարզ է, որ խնդրո առարկան պարզապես շահարկման թեմա է:
Պաշտոնական Երևանը պետք է արձագանքի միայն այն ժամանակ, երբ ի վերջո Քնեսեթը կամ Իսրայել պետությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, որի դեպքում պատշաճ արձագանքն իրեն ուշացնել չի տա, ինչպես եղել է մյուս շուրջ երեք տասնյակ երկրների դեպքում, որոնք ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը: Իսկ շահարկման արձագանքելու գործառույթը պետք է դրվի Իսրայելում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների վրա, ովքեր պետք է պահանջեն սեփական պետությունից չշահարկել մեր ժողովրդի ազգային ողբերգությունը:
Եվ առհասարակ պետք է Հայաստան և հայկական սփյուռք հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի վրա դրվեն, ստեղծվեն փոխգործակցության,  համագործակցության նոր մեխանիզմներ առաջացած խնդիրներն առավել արդյունավետ լուծելու համար:

The Issue of Recognition of the Armenian Genocide is a Tool in Turkish-Israeli Relations: Armen Petrosyan
The tension escalated in relations between Turkey and Israel as a result of Israeli-Palestinian clashes on May 14. Turkish Foreign Ministry demanded Israeli Ambassador to Turkey Etienne Naeh and Istanbul General Consul Josef Levy Safar to leave the country.
In response, Turkish Ambassador to Israel Kemal Oksem and Consul of Jerusalem Hüssi Gurjan Turkoglu were summoned to the Israeli Foreign Ministry.
On May 14, the US officially moved its embassy from Tel Aviv to Jerusalem, thus expressing its consent to proclaim Jerusalem as the capital of Israel. The Palestinians in their turn insist that Eastern Jerusalem is the capital of their state, which is occupied by Israel. In this regard many Palestinians organized a protest demonstration, during which the clashes with Israeli soldiers had bloody consequences.
In connection with the recent developments in Israel, "Armedia" IAA conducted an interview with expert Armen Petrosyan.
- There has been some tension in Turkish-Israeli relations recently. What is the reason for Ankara's tough response to Israel's actions against Palestinians in the Gaza Strip? Is it an act of humanity or is it for political purposes?
- Ankara's harsh response to Israel's actions against Palestinians in the Gaza Strip has a political nature, which pursues several goals, the first is to reaffirm and emphasize the claims of the Turkish ruling regime in the Muslim world, the second is to influence the indoctrination and mostly religious oriented audience. This is the reason why Turkey is the first to respond to tensions in the Palestinian-Israeli relations. All this has become more apparent after Recep Tayyip Erdogan assumed the leadership of the country.
- It seems as if Turkey's ally Azerbaijan is trying to avoid Turkey's anti-Israeli campaign, as Azerbaijan has the warmest relations with Israel among the Muslim countries. Isn't such a situation contradictory?
- The contradicting position of Azerbaijan in the context of Turkish-Israeli relations is conditioned by the fact that this tension is not really a deep one. The Turkish side simply pursues political and propagandistic goals, its actions are not at all at deeper level, in other words, there is no further action than a bilateral rhetoric as both sides have extremely important relations in all dimensions. One can state that none of them wants to turn the nature of the relationship into tense one.
In this very context, Azerbaijan's position can be viewed by trying to keep its own interests and political course in line with Turkey's policy, avoiding the tension at the same time.
The previous years showed that when Israel and Turkey did not have political relations, Azerbaijan was trying to present Turkey's interests through its diplomatic representation and the Azerbaijani lobby. And it can be stated that this is precisely the condition and position of Azerbaijan related to the Turkish-Israeli relations.
It is also noteworthy that the Azerbaijani-Israeli relations are important for the two countries as they are not only economically, politically but also strategically connected, taking into consideration the common interests of both countries as well as a number of issues in the Middle East, including the nuclear program, in any format of which Israel has always viewed Azerbaijan as a necessary platform for actions against Iran.
- At this stage of the Turkish-Israeli tension, we also witnessed the speculation over the Armenian Genocide recognition issue. How would you evaluate this and whether Armenia has tools to prevent it?
- Of course, in relations between the two countries it is unacceptable to use the national tragedy of a third country or people. Nevertheless, we see that it has become a tradition by Israel and is actually an efficient tool for applying the Armenian Genocide recognition process during the tense relations with Turkey. And there is an impression that the Israeli side can only threaten by the recognition of Genocide in order to get the necessary concessions from Turkey.
In this context, it is noteworthy that Armenia has never responded to various speculations on the Armenian Genocide recognition by Israel. As long as there is no clear process, there is no need to react to it.
Official Yerevan should react only after the Knesset or the State of Israel recognizes the Armenian Genocide, in case of which the proper response should not be delayed, as it has been in case of more than a dozen other countries that have recognized the Armenian Genocide. And the task of responding to the speculation should be put on the representatives of the Armenian community in Israel, who should demand not to ''play'' with the national tragedy of our nation.
And in general, the relations between Armenia and the Armenian Diaspora should be put at a qualitatively new level, creating new mechanisms of cooperation to address issues that are more effective.