«Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը կհնչի Հայաստանի սահմանին՝ Արարատ լեռանը մոտ
«2018թ. «Ավրորա» մրցանակի եզրափակիչ միջոցառումների նպատակն է ամենալայն հնարավորություններն ընձեռել մեր հյուրերին և մարդասիրական ոլորտի համաշխարհային գործիչներին ՝ միմյանց հետ շփվելու և գիտելիքներով ու փորձով փոխանակվելու համար։ Նրանք կծանոթանան նաև Հայաստանի պատմության ու ժառանգության, ինչպես նաև բոլորիս համատեղ մարդասիրական գործին մեր ունեցած նվիրման արմատների հետ»,– նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը։ Այս մասին հայտնում է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
Ի լրումն մրցանակի շնորհմանը, Երևանում նախատեսված է անցկացնել բազմաթիվ միջոցառումներ՝ հանրությանը հավելյալ հնարավորություն ընձեռելով լսելու Ընտրող հանձնաժողովի անդամներին և «Ավրորայի» շատ այլ հյուրերի։ Հունիսի 8-ին դեսպան Սամաթա Փաուերը և Enough (Բավ է) նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգաստը ելույթ կունենան դժվարին հումանիտար հիմնախնդիրների վրա ազդեցություն գործելու ձևերի վերաբերյալ։ «Փոխել, երբ փոփոխություն անելը բարդ է» խորագրով զեկույցը տեղի կունենա Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում։ Նույն օրը Լորդ Արա Դարզին բաց դասախոսություն կկարդա Երևանի պետական բժշկական համալսարանում։
Հունիսի 9-ին Մատենադարանում տեղի կունենա Aurora Dialogues երևանյան երրորդ համաժողովը։ Մարդասիրական ոլորտի առաջատար գործիչները, նախկին պետական պաշտոնյաները, ձեռներեցները կհանդիպեն՝ քննարկելու մեր օրերի առավել հրատապ հումանիտար հիմնախնդիրները։ Քննարկումներ կընթանան նաև հումանիտար կարևորագույն հիմնախնդիրների շուրջ աշխարհի տարբեր հատվածներում հանրային ընկալումների վերհանմանն ու վերլուծությանը նվիրված «Ավրորա մարդասիրության ցուցիչ» հետազոտության 2018թ. արդյունքների շուրջ։
Միջոցառումների շարքը կեզրափակվի «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությամբ՝ կոչված մեծարելու մարդկային ոգու տոկունությունը, որն ամենադժվարին պայմաններում մղում է մեզ գործի։ «Ավրորա» մրցանակը շնորհվում է Հայոց ցեղասպանության վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների։ Երախտագիտության այս գաղափարն արտահայտվում է «Ավրորայի» բոլոր նախաձեռնություններում, որոնք ստեղծված են աջակցելու նրանց, ովքեր պաշտպանում են մարդկային արժեքներն ու մարդկային կյանքը։
Ի տարբերություն 2016 և 2017 թվականների հանդիսությունների, 2018թ. մրցանակի շնորհման արարողությունը մի յուրահատուկ եռագրություն է։ Առաջին մասը՝ «Ավրորա՝ մեծարելով մարդասերներին» միջոցառումը, տեղի կունենա հունիսի 9-ին, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, և կներկայացնի 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի երեք հերոսներին՝ Չո Լա Աունին, Սունիտա Քրիշնանին և Թոմաս Գոնսալես Կաստիլյոյին։
Եռագրության երկրորդ մասն այգաբացին է` Երևանից 30 րոպե հեռու գտնվող մի վայրում՝ Արարատ լեռանը Հայաստանի սահմաններում հնարավորինս մոտ։ Խորհրդանշական են ե՛ւ ընտրված ժամանակը, ե՛ւ վայրը։ «Ավրորա» նշանակում է «արշալույս» և նվիրված է մարդկության զարթոնքին. 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը կհնչի արևածագին՝ մարդասերների համեմատաբար փոքր խմբի ներկայությամբ։
Հունիսի 10-ին հատուկ միջոցառում է նախատեսվում Մատենադարանում, որտեղ 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը կարձանագրվի «Մատյան Մարդասիրաց» ձեռագրում։ Այն «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունն ամփոփող ձեռագիր մատյան է, որն ամեն տարի համալրվելու է «Ավրորայի» հերոսների և դափնեկիրների մասին պատմություններով։
2018թ. «Ավրորայի» հիմնական միջոցառումները կհանգուցալուծվեն հունիսի 10-ին՝ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի ունենալիք հանդիսությունների շարքի եզրափակիչ՝ «Ավրորա՝ ի պատիվ 2018թ. դափնեկրի» խորագրով միջոցառմանը։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրները և բոլոր հյուրերը կփառաբանեն մարդասիրությունը և «Ավրորա» մրցանակի 2018թ. դափնեկրի անօրինակ խիզախությունն ու թողած ազդեցությունը։
Համաշխարհային հանրությունը կարող է հետևել միջոցառումների եռօրյա շարքին՝ միանալով նախաձեռնության՝ «Երախտագիտությունն` ի գործ» գաղափարին:

Имя лауреата премии ''Аврора'' будет названо на границе Армении у горы Арарат
''Планируя программу мероприятий ''Авроры'', мы постарались сделать так, чтобы у наших дорогих гостей и представителей международного гуманитарного сообщества было время пообщаться друг с другом и поделиться своими знаниями и опытом со всеми приглашенными. Мы также надеемся открыть им Армению, рассказать об ее историческом наследии и об истоках нашего общего стремления вместе делать мир лучше'', – пояснил Арман Джилавян, генеральный директор Гуманитарной инициативы ''Аврора''.
Помимо церемонии вручения премии, в Ереване предусмотрено проведение множества других мероприятий, где будут выступать члены Отборочной комиссии и не только. В пятницу 8 июня Саманта Пауэр, бывший постоянный представитель США в ООН, и Джон Прендергаст, основатель и директор проекта ''Хватит!'', расскажут о том, как справляться с непростыми гуманитарными вызовами. Встреча, озаглавленная ''Процесс перемен в сложных условиях'', пройдет в Американском университете Армении. В тот же день лорд Ара Дарзи прочитает открытую лекцию в Ереванском государственном медицинском университете.
С 10:30 до 16:00 в субботу в Матенадаране пройдут третьи Диалоги ''Аврора'' в Ереване. Успешные предприниматели, выдающиеся государственные и гуманитарные деятели встретятся, чтобы обсудить самые острые гуманитарные проблемы современности. На конференции также будут проанализированы результаты Гуманитарного индекса ''Аврора'' – 2018, ежегодного опроса, посвященного общественному восприятию главных мировых гуманитарных вызовов.
Заключительное мероприятие программы, вручение премии ''Авроры'', воздаст должное силе человеческого духа, который не позволяет нам оставаться равнодушными к страданиям других. Премия присуждается от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям. Эта благодарность выражается во всех инициативах ''Авроры'', цель которых – поддержать тех, кто защищает общечеловеческие ценности и спасает жизни.
В отличие от предыдущих лет, церемония 2018 года будет разделена на три части, которые составят единую трилогию. Первое мероприятие этой серии пройдет в Центре креативных технологий ''ТУМО'' в субботу и начнется в 18:00. Эта часть программы под названием ''ЧЕСТВУЯ ГЕРОЕВ'' представит публике трех ГЕРОЕВ ''АВРОРЫ'' – Чжо Ла Ауна из Мьянмы, Суниту Кришнан из Индии и брата Эктора Томаса Гонсалеса Кастильо из Мексики. Ведущим всех трех частей церемонии, как и ранее, станет Дэвид Игнатиус.
Вторая часть мероприятия пройдет на восходе солнца, примерно в 30 минутах езды от Еревана – это самая близкая к горе Арарат точка на территории Армении. Время и место проведения церемонии вручения премии полны символизма. ''Аврора'' означает ''рассвет'' и призвана пробуждать человечность. Имя лауреата премии ''Аврора'' будет названо на восходе солнца, в присутствии относительно небольшой группы приглашенных гуманитарных деятелей.
10 июня также состоится церемония вписания имени лауреата 2018 года в Летопись ''Авроры''. Мероприятие пройдет в Матенадаране, хранилище одного из старейших и богатейших в мире собраний средневековых рукописей. Ежегодно в Летопись ''Авроры'', уникальный манускрипт XXI века, рассказывающий о деятельности Гуманитарной инициативы ''Аврора'', будут добавляться новые истории героев и лауреата ''Авроры'', об этом сообщает пресс-служба ''Авроры''.
Заключительная часть церемониальной трилогии будет озаглавлена “''Аврора'' – 2018. Чествование лауреата 2018 года” и пройдет вечером 10 июня в Армянском академическом театре оперы и балета им. А. Спендиарова. Соучредители и гости Гуманитарной инициативы ''Аврора'' соберутся вместе, чтобы отметить силу человечности и исключительное мужество, проявленное лауреатом премии ''Аврора'' – 2018, который изменил мир к лучшему.
Люди по всему миру смогут следить за программой мероприятий, призванной продемонстрировать преданность ''Авроры'' концепции благодарности в действии. В основе этого принципа лежит чувство ответственности перед нашей общей человечностью.