Հայաստանի հետ հարաբերություններում Ռուսաստանն առաջնորդվում է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններով. Լավրով
Քննարկումների ֆոնին, թե Հայաստանում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո մեր երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը ենթարկվելու է փոփոխությունների, տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի առաջին աշխատանքային այցը Մոսկվա, որն, ի դեպ, նրա առաջին արտերկրյա այցն էր: Այցի ընթացքում ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը հանդիպել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Հիշեցնենք, որ երկու նախարարների բանակցությունները տեղի են ունեցել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սոչիում կայացած առաջին հանդիպումից մի քանի շաբաթ անց:
Հանդիպման ընթացքում Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը հավատարիմ է Ռուսաստանի հետ փոխգործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանը, դա շարունակում է մնալ երկրի առաջանահերթություններից, և Հայաստանը մտադիր է առավել ընդլայնել ՌԴ հետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում, այդ թվում՝ ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ շրջանակներում:
Սերգեյ Լավրովն իր հերթին նշել է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առկա է բարձր մակարդակի զարգացող քաղաքական երկխոսություն: ՌԴ ԱԳ նախարարը հավելել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի հետ հարաբերություններում առաջնորդվում է Մոսկվայի հետ համագործակցության վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններով:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ, ինչպես նաև ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը հայտարարել էին, որ արտաքին քաղաքականության փոփոխության հարցը Հայաստանում օրակարգային չէ:
Նախարարների հանդիպումից հետո տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Սերգեյ Լավրովը, անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, նշել է, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումն անփոփոխ է, և ռուսական կողմը շարունակում է հայտարարել, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով, քանի որ այն շարունակում է մնալ հակամարտության կարգավորման լավագույն ձևաչափը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել էր, որ պատրաստ է բանակցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ կրկին հայտարարելով, որ պնդում է, որ բանակցային գործընթացին մասնակցի նաև Արցախի Հանրապետությունը, ինչի հետ կապված ՌԴ ԱԳ նախարարը հստակեցրել է. «Եթե կողմերը պայմանավորվեն, որ Լեռնային Ղարաբաղը կրկին ներկայացված է լինելու բանակցություններին, դա կլինի իրենց որոշումը, և մենք կհարգենք այն»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև առևտրա-տնտեսական համագործակցությունը: Լավրովի խոսքով, Ռուսաստանի և Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին նպաստում է երկու երկրների առևտրա-տնտեսական կապերի ամրապնդմանը:
Լավրովի խոսքով, Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև զարգանում են նաև խորհրդարանական կապերը: Նա հավելել է, որ իր հայ գործընկերոջ հետ բանակցությունների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև վառելիքի, ինչպես նաև հեռուստահաղորդակցության և բանկային համակարգի հետ կապված նախագծերին:
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ ՌԴ ԱԳ նախարարը նշել է, որ կայացել են լավ բանակցություններ, որոնք անցել են կառուցողական, փոխվստահության մթոնոլորտում և մեր պետությունները կապող գործընկերային հարաբերությունների, մեր ռազմակավարական համագործակցության ոգով: Լավրովը գոհունակություն է հայտնել այն բանակցությունների արդյունքներից, որոնք, իր համոզմամբ, նպաստելու են Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև գործընկերային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը: Իր հերթին ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովին հրավիրել է այցելել Երևան:
Հիշեցնենք, որ Մնացականյանն ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվել է մայիսի 12-ին՝ փոխարինելով Էդվարդ Նալբանդյանին, ով ՀՀ ԱԳՆ-ն ղեկավարել է 2008-2018 թվականներին: Մնացականյանն ավարտել է Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտը (МГИМО) և 1991 թվականից աշխատել որպես դիվանագետ:

В отношениях с Арменией Россия исходит из заявлений Никола Пашиняна: Лавров
На фоне обсуждений о том, что после смены власти в Армении курс внешней политики нашей страны изменился, состоялся первый визит главы МИД РА Зограба Мнацаканяна в столицу России, который, кстати, стал его первым зарубежным визитом, в ходе которого руководитель внешнеполитического ведомства провел встречи с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Напомним, что переговоры двух министров прошли спустя несколько недель после первой личной встречи президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Сочи.
Во время встречи Зограб Мнацаканян отметил, что правительство Армении привержено углублению и  укреплению взаимодействия с Россией, это остается одним из приоритетов, и Ереван настроен развивать сотрудничество с Москвой. Он подчеркнул, что Армения настроена еще больше расширять сотрудничество с Россией во всех областях, в том числе и в рамках ЕАЭС и ОДКБ, пишет РИА Новости.
Сергей Лавров в свою очередь отметил, что между Россией и Арменией присутствует динамичный политический диалог на высшем уровне. Глава МИД РФ добавил, что Россия в отношениях с Арменией исходит из заявлений премьер-министра республики Никола Пашиняна о союзничестве с Москвой, передает ТАСС
Напомним: о том, что вопрос об изменении внешней политики в Армении не стоит на повестке дня, ранее заявлял как сам Никол Пашинян, так и пресс-секретарь армянского внешнеполитического ведомства Тигран Балаян.
Во время пресс конференции, состоявшейся после встречи министров иностранных дел двух стран, Сергей Лавров, касаясь вопроса урекулирования карабахского конфликта, отметил, что российская позиция осталась неизменной - она всегда была позицией решения карабахского вопроса через Минскую группу ОБСЕ, так как Минская группа остается оптимальным форматом решения конфликта.
Как известно, ранее премьер Армении Никол Пашинян подтвердил готовность к переговорам с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, вновь заявив, что настаивает на участии в переговорном процессе Республики Арцах, в связи с чем глава МИД РФ уточнил: "Если стороны договорятся, что Нагорный Карабах будет вновь представлен на переговорах, это будет их решение, и мы будем это решение уважать" (подчеркнуто ИАА "Армедиа")
На встрече было обсуждено также торгово-экономическое взаимодействие Армении и России. По словам Лаврова, членство РФ и Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) способствует росту торгово-экономического сотрудничества двух стран.
По словам Лаврова, между Россией и Арменией развиваются контакты и по парламентской линии. Он добавил, что в ходе переговоров они с армянским коллегой рассмотрели также ход реализации топливных проектов, а также проектов в телекоммуникационной и банковской сферах.
Подводя итоги встречи со своим армянским коллегой, глава МИД РФ отметил, что это были хорошие переговоры, которые прошли конструктивно, доверительно, в духе союзнических отношений, которые связывают два государства, "в духе нашего стратегического сотрудничества". Лавров выразил удовлетворение итогами переговоров, которые, по его убеждению, будут способствовать дальнейшему продвижению союзнических отношений между Россией и Арменией. Глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в свою очередь пригласил министра иностранных дел России Сергея Лаврова посетить Ереван с визитом.
Напомним, Мнацаканян был назначен на пост министра иностранных дел 12 мая вместо Эдварда Налбандяна, возглавлявшего армянский МИД с 2008 по 2018 год. Мнацаканян окончил в 1990 году МГИМО и с 1991 года работал в дипведомстве.