Շավարշ Քոչարյան. Հայաստանը երբեք իր վրա չի կարող վերցնել Արցախի փոխարեն բանակցելը
Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն անհրաժեշտություն է համարում Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալը: Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ Հայաստանը երբեք իր վրա չի կարող վերցնել Արցախի փոխարեն բանակցելը այն հարցերի շուրջ, որոնք Արցախի իշխանությունների, Արցախի Հանրապետության տիրույթում են:
Ըստ Շավարշ Քոչարյանի՝ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է իրականում ունենալ առաջընթաց բանակցային գործընթացում, նա ուղղակի բանակցում է Ստեփանակերտի հետ, ոչ թե ձևացնում է, որ այդպիսի սուբյեկտ չկա: "Քանի դեռ Բաքուն չի ընդունում Արցախի մասնակցությունը, դա լակմուսի թղթի պես ցույց է տալիս, որ ինքը առաջընթացին դեմ է: Դրա համար երբ մենք ասում ենք՝ Ղարաբաղի ներգրավում, դա շատ կարևոր է, բայց նաև հասկանանք երկրորդը՝ այսօր կա՞ հնարավորություն առաջընթացի: Այսօր չկա այդ հնարավորությունը հենց Բաքվի քաղաքականության պատճառով",- նշեց Քոչարյանը:
Նա միաժամանակ հավելեց, որ հայկական երկու պետություններում այսօր տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումները չեն կարող չամրապնդել մեր դիրքերը միջազգային ասպարեզում:

"Участие Степанакерта – индикатор намерений Азербайджана": Шаварш Кочарян
Замминистра иностранных дел РА Шаварш Кочарян считает необходимым возвращение представителей Арцаха за стол переговоров по карабахскому урегулированию. Армения не станет брать на себя ответственность за переговоры по таким вопросам, которые являются прерогативой властей Арцаха, заявил Кочарян журналистам.
"Если бы Азербайджан действительно желал прогресса в переговорах,  то вел бы переговоры напрямую со Степанакертом, а не делал бы вид, будто такого субъекта нет в природе. Пока Азербайджан не признает участие Арцаха, это как лакмусовая бумага показатель того, что Баку против прогресса. Поэтому участие Арцаха крайне важно, в том числе и для того, чтобы определить, есть ли возможность для прогресса. Такой возможности сейчас нет из-за позиции Баку", - сказал Шаварш Кочарян.
Он добавил, что демократические преобразования в армянских государствах не могут не укрепить наши позиции на международной арене.