Զոհրաբ Մնացականյանը Բրյուսելում հանդիպել է Յոհանես Հանի հետ
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել մեկնարկեց հունիսի 19-ին Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանի հետ հանդիպմամբ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը Յոհանես Հանին ներկայացրեց Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները, որոնք հանձնակատար Հանի բնորոշմամբ կարելի է դիտարկել որպես ժողովրդավարական փոփոխության լավ օրինակ: Նախարար Մնացականյանը հանձնակատար Հանին ներկայացրեց կառավարության նոր ծրագիրը և վերջինիս արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանում բարեփոխումների գործընթացին Եվրամիության կողմից ցուցաբերած շարունակական աջակցության համար:
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրեց կառավարության ծրագրերը և գործունեությունը՝ ուղղված հետևողական բարեփոխումների իրականացմանը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, օրենքի գերակայությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին՝ այդ նպատակին հասնելու ճանապարհին կարևորելով գործընկերների հետ համագործակցությունը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորեց Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների շրջանակի։
Նախարար Մնացականյանը տեղեկացրեց կառավարության ծրագրում ամրագրված արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների և գերակայությունների հիման վրա ձեռնարկված քայլերի մասին, որոնք ուղղված են Հայաստանի շահերի պաշտպանությանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում համագործակցությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաև մտքեր փոխանակեցին Արևելյան գործընկերության ձևաչափում համագործակցության հեռանկարների շուրջ: Այս համատեքստում անդրադարձ արվեց հունիսի 22-ին Մինսկում կայանալիք Արևելյան գործընկերությանն անդամակցող երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման օրակարգին:
Նախարար Մնացականյանը և հանձնակատար Հանը մտքեր փոխանակեցին տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերների և դրանց ուղղությամբ մոտեցումների, գնահատականների և դիրքորոշումների շուրջ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանգամանալից անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումներին ու առաջնահերթություններին՝ ընդգծելով նաև խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորման անհրաժեշտությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար։ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ԵՄ-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը ցուցաբերած հետևողական աջակցության համար։

Глава МИД Армении в Брюсселе обсудил карабахскую проблему
Рабочий визит министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна в Брюссель стартовал 19 июня –  со встречи с комиссаром по Европейской политике соседства и переговорам о расширении Йоханнесом Ханом.
Глава МИД Армении представил Йоханнесу Хану последние развития в Армении, которые, по оценке Хана, можно рассматривать как хороший пример демократических изменений, сообщает пресс-служба МИД РА..
Мнацаканян представил программу нового правительства страны и внешнеполитические приоритеты, поблагодарив ЕС за последовательное содействие реформам в Армении.
Глава МИД РА отметил важность Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС  – в качестве рамок двусторонних отношений. З. Мнацаканян также представил программы правительства и деятельность, направленные на последовательное проведение реформ, укрепление демократических институтов, верховенства закона, борьбу с коррупцией.
Он  проинформировал и о предпринимаемых в рамках программы правительства шагах, направленных на защиту интересов Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы сотрудничества в рамках Европейской политики соседства, а также обменялись мнениями о перспективах сотрудничества в формате Восточного партнерства. В данном контексте обсуждалась повестка дня неофициальной встречи министров иностранных дел стран-членов Восточного Партнерства, которая состоится в Минске 22 июня.
Министр Мнацаканян и комиссар Хан обменялись мнениями по региональным и международным вызовам и подходам, оценкам и позициям по этим темам.
Министр иностранных дел Армении подробно коснулся позиций и приоритетов армянской стороны относительно процесса мирного урегулирования карабахской проблемы, подчеркнув также необходимость создания способствующей миру атмосферы для продвижения переговорного процесса. Министр иностранных дел поблагодарил ЕС за последовательную поддержку усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ.