«Զրո հանդուրժողականություն քաղաքական կոռուպցիայի հանդեպ». Արմեն Աշոտյան
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հունիսի 27-ի լիագումար նիստում, որը մեծամասամբ ընթացել է «Ադրբեջանական լվացքատան», Ադրբեջանում համակարգային կաշառակերության առկայության և դրա դեմ պայքարի շուրջ քննարկումներով, ՀՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը հանդես է եկել քաղաքական կոռուպցիայի հետևանքների ու դրանց դեմ պայքարին առնչվող ելույթով:
Իր խոսքում հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է կոռուպցիոն ռիսկերի թափանցիկ ու համապարփակ հետաքննությունը թե՛ միջազգային և թե՛ ազգային մակարդակներում՝ ցանկացած քաղաքական կոռուպցիայի ու կաշառակերության հանդեպ զրո հանդուրժողականության ցուցաբերմամբ:
Արմեն Աշոտյանը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանին և Արևելյան գործընկերության երկրներին համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել իրենց երկրների այն քաղաքական գործիչների նկատմամբ, որոնց անունները ոչ թափանցիկ և կոռուպցիոն գործարքների հետ կապված հիշատակվում են միջազգային զեկույցներում, իսկ Եվրոպական խորհրդարանի քաղաքական խմբերին՝ զտել իրենց քաղաքական կուսակցությունների շարքերը կոռումպացված տարրերից՝ պահպանելու եվրոպական քաղաքական կուսակցությունների էթիկական բնույթն ու կերպարը:
Հանձնաժողովի նախագահը կարևորել է կոնկրետ գործուն մեխանիզմների ներդրումը, մասնավորապես էթիկայի հարցերով հանձնաժողովների ստեղծումը՝ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում կոռուպցիոն գործարքների բացառման և քաղաքական առումով էթիկական վարքագծի ապահովման համար:

Армен Ашотян: "Ноль терпимости к политической коррупции"
На пленарном заседании ПА Евронест 27 июня, которое в основном прошло в дебатах по "азербайджанской прачечной", системным взяткам и борьбе с коррупцией в Азербайджане, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, глава армянской делегации в ПА Евронест Армен Ашотян выступил с речью о последствиях политической коррупции и борьбе с ними.
Председатель комиссии подчеркнул важность прозрачного и всестороннего расследования коррупционных рисков как на международном, так и национальном уровнях, по принципу "ноль терпимости к политической коррупции" к любой   политической коррупции и взяточничеству.
Ашотян призвал Европарламент и страны Восточного партнерства предпринять соответствующие меры к политическим деятелям своих стран, чьи имена упоминаются в международных докладах в связи с непрозрачными и коррупционными сделками, а политические группы Европарламента – вычистить из рядов своих политических партий коррумпированные элементы для сохранения этического характера и облика европейских политических партий.
Председатель комиссии подчеркнул важность внедрения конкретных действенных механизмов, в частности создание комиссий по вопросам этики – для исключения коррупционных сделок и обеспечения в политическом аспекте этического поведения на парламентских ассамблеях.