Ադրբեջանի երկու պատգամավորներ ցմահ զրկվել են ԵԽԽՎ մուտք գործելու իրավունքից
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) կայքում հրապարակվել է Անկախ քննչական մարմնի զեկույցը կոռուպցիայի մեջ մեղադրվող ԵԽԽՎ առանձին պատգամավորների և նախկին անդամների վերաբերյալ։
Ինչպես հայտնում է «Эхо Кавказа»-ը, զեկույցում նշված է 29 պատգամավորի անուն, որոնց մի մասը մեղավոր է ճանաչվել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի շահերը պաշտպանելու համար Ադրբեջանի ներկայացուցիչներից փողեր և նվերներ ստանալու մեջ։
Այսպես, կոմիտեն հաստատել է, որ Զմագո Ելինչիչ Պլեմենիտին 2012 թվականի հուլիսին 25 000 եվրո է ստացել մի բրիտանական ընկերությունից, որը ներգրավված է եղել Laundromat սկանդալում։ «Կասկածներ կան, որ նա գործել է ի շահ Ադրբեջանի՝ ընտրություններին մոնիթորինգի ժամանակ»,-նշված է զեկույցում։ Հաշվի առնելով սա՝ Ելինչիչ Պլեմենիտին ցմահ զրկվել է Եվրոպայի խորհրդի մուտքի իրավունքից։
ԵԽԽՎ մուտքից ցմահ զրկելու մասին նմանատիպ որոշումներ են կայացվել նաեւ այլ պատգամավորների նկատմամբ, նրանց թվում՝ Կարին Ստրենց, Կարին Վոլդսեթ, Լուկա Վոլոնտե (Ադրբեջանի իշխանություններից փողերի ստացման հիմնական կերպարը)։
Զեկույցում  որպես միջոցների փոխանցման կազմակերպիչ են նշվում Ադրբեջանի պատգամավորներ Մուսլիմ Մամեդովը եւ Էլհան Սուլեյմանովը, որոնք նույնպես ցմահ զրկվել են ԵԽԽՎ մուտքից կոռուպցիայի մեջ ներգրավվածության եւ բարոյական նորմերի խախտման համար:
Կոմիտեն շեշտում է նաեւ, որ վերոհիշյալ անձիք հրաժարվել են համագործակցել եւ պատասխանել կոռուպցիայի փաստերի հետաքննության հարցերով կոմիտեի հարցերին։

ПАСЕ лишил двух депутатов от Азербайджана доступа в организацию
На сайте Парламентской ассамблеи Совета Европы опубликован доклад независимого следственного органа по обвинениям в коррупции отдельных членов депутатов и бывших членов ПАСЕ. B докладе названы имена 29 депутатов, которые признаны виновными в нарушении этических норм, что выразилось в фактах коррупции, передает ''Эхо Кавказа''.
Часть этих депутатов признаны виновными в получении денег и подарков от представителей Азербайджана с целью лоббирования интересов бакинских властей в ПАСЕ. Так, комитет установил, что Змаго Елинчич Племенити получил в июле 2012 года 25 тысяч евро от одной из британских компаний, вовлеченных в скандал Laundromat.
''Есть подозрение, что он действовал в пользу Азербайджана во время мониторинга выборов'', - отмечается в докладе. С учетом этого Елинчич Племенити лишен права на доступ в Совет Европы пожизненно, информирует агентство Turan.
Аналогичные решения о лишении пожизненного доступа в ПАСЕ комитет принял и в отношении депутатов: Карин Стренц, Карин Bольдсетт, Лука Bолонте (ключевая фигура в получении денег от властей Азербайджана). B качестве организаторов по передаче средств в докладе названы азербайджанские депутаты Муслим Мамедов и Эльхан Сулейманов, которые также лишены доступа в ПАСЕ пожизненно за причастность к коррупции и нарушение этических норм.
Комитет отмечает также, что вышеназванные лица отказались сотрудничать и отвечать на вопросы комиссии по расследованию фактов коррупции. Среди лишенных доступа в ПАСЕ названа также и бывший депутат от Азербайджана Гюльтакин Гаджибейли, полномочия которой были прекращены в 2010 году. B докладе отмечено, что в ее действиях имело место незначительное нарушение этических норм.