Ինչո՞ւ Փաշինյանը դեռ չի կարողանում կողմնորոշվել ՆԱՏՕ գագաթաժողովին մասնակցության հարցում
Պաշտոնական Երևանը դեռևս վերջնական որոշում չունի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Բրյուսելում հուլիսի 11-12-ը կայանալիք ՆԱՏՕ գագաթաժողովին մասնակցության հարցում: Այս մասին հուլիսի 2-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Նշենք, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ գագաթաժողովներին մշտապես մասնակցել է որոշակի վերապահումներով: Այսպես, նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկու անգամ` 2010 և 2012 թվականներին, մերժել է դաշինքի հրավերը, քանի որ այդ գագաթաժողովների արդյունքներով ընդունվող փաստաթղթերի նախապես ուղարկվող նախագծերում եղել են Հայաստանի շահերին հակասող ձևակեպումներ: Մասնավորապես, դրանցում  տեղ են գտել Հարավային Կովկասում և Մոլդովայում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ ընդհանրական ձևակերպումներ և ընդգծվում է ԵԱՀԿ` միայն տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ սկզբունքը:
Ամենայն հավանականությամբ, Փաշինյանի մասնակցության վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի մոտ հստակության բացակայությունը պայմանավորված է այս հանգամանքով: Երևանը դեռևս որևէ երաշխիք չունի, որ գագաթաժողովի արդյունքներով ընդունված փաստաթղթում տեղ չեն գտնելու Հայաստանի շահերին հակասող ձևակերպումներ:
Միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ ռուսական գործոնի մասին: Մոսկվան միշտ էլ որոշակի զգուշավորությամբ է վերաբերել Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին, և մասնավորապես ՀՀ առաջին դեմքի մասնակցությանը դաշինքի գագաթաժողովներին: Իսկ փոփոխված իրողությունների պայմաններում Մոսկվան սկսել էլ որոշակի զգուշավորություն ցուցաբերել Հայաստանի նոր իշխանությունների նկատմամբ` դատելով ռուսական փորձագիտական շրջանակների գնահատականներից, Հայաստանին ուղղված մեսիջներից, որի ամենաթարմ օրինակն է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Չոջուխ Մարջանլի գյուղում հուլիսի 1-ին կայացած «Ադրբեջանը Ռուսաստանի միակ դաշնակիցը Կովկասում» խորագրով ֆորումին Պետդումայի պատգամավորի, ռուս հասարակական գործիչների, հայտնի փորձագետների մասնակցությունը և գրավված Լելե Թեփե բարձունքում ադրբեջանական դիրքեր այցելությունը:
Նման պայմաններում թերևս լավագույն որոշումը կլինի հուլիսի 11-12-ը Բրյուսել կատարելիք այցի շրջանակներում բավարարվել միայն ԵՄ ղեկավարության հետ հանդիպումներով: Չնայած Հայաստանի նոր իշխանությունները հայտարարել են արտաքին քաղաքականության կուրսի անփոփոխ մնալու մասին, սակայն մինչ այժմ վարչապետը պաշտոնական հանդիպումներ չի ունեցել ԵՄ ղեկավարության հետ, ավելին` մեկ անգամ մերժել է Բրյուսել այցելելու ԵՄ հրավերը: Փաշինյանի` Ռուսաստան կատարած այցերի, հայ-ռուսական հարաբերություններն ավելի խորացնելու մասին հայտարարությունների ֆոնին Բրյուսել այցելությունը ԵՄ ղեկավարության հետ հանդիպելու համար միանգամայն տեղավորվում է Հայաստանի որդեգրած «և-և»-ի քաղաքականության մեջ, սակայն եթե Բրյուսել այցելության առիթը ՆԱՏՕ գագաթաժողովն է, դա առաջացնում է որոշակի հարցեր:

Why Hasn’t Pashinyan Decided on His Participation in NATO Summit Yet?
Official Yerevan has not yet made a final decision on the participation of Prime Minister Nikol Pashinyan in the NATO summit, which will be held on July 11-12 in Brussels. This was stated by the press secretary of the Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan during the briefing on July 2.
It should be noted that Armenia has always participated in NATO summits with some exceptions. Thus, President Serzh Sargsyan rejected the invitation of the alliance twice, in 2010 and 2012, because in the documents that were sent out in advance, were contradicting the interests of Armenia. In particular, they contained general statements on the conflicts both in the South Caucasus and Moldova, and they emphasized only one principle of the OSCE, the principle of territorial integrity.
The lack of clarity about Pashinyan's participation in the NATO summit is most likely due to this circumstance: Yerevan does not have guarantees yet that the document adopted at the end of the summit will not contain anything that contradicts the interests of Armenia.
At the same time, one should not forget about the Russian factor. Moscow has always been anxious of the Armenia-NATO relations and, in particular, of Armenia's participation in the alliance summits. In the changed realities, Moscow began to exercise caution with regard to the new Armenian authorities, judging by the assessments of Russian experts and messages to the Armenian authorities, the latest example of which is the participation of a State Duma deputy and Russian public figures in the forum "Azerbaijan is Russia's only ally in the Caucasus" which took place in the village of Chodzhuk Marjanly (passed under the control of Azerbaijan during the April war), as well as their demonstrative visit to the Azerbaijani positions located on the captured height of Leletepe.
In such circumstances, the best solution for the Armenian authorities will be limited only to meetings with the EU leadership during Pashinyan's visit to Brussels on July 11-12. Despite the fact that the new government of Armenia announced the immutability of the foreign policy, the Prime Minister not only had not yet held official meetings with the EU leadership, but even managed to reject the invitation of the EU to visit Brussels. Against the backdrop of Pashinyan's visit to Russia and statements on the deepening of Armenian-Russian relations, Pashinyan's visit to Brussels for the meeting with the EU leadership is fully in line with Armenia's declared "both and" policy. But if the reason for visiting Brussels is the NATO summit, then, of course, this will raise some questions...