Ինչո՞ւ Փաշինյանը դեռ չի կարողանում կողմնորոշվել ՆԱՏՕ գագաթաժողովին մասնակցության հարցում
Պաշտոնական Երևանը դեռևս վերջնական որոշում չունի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Բրյուսելում հուլիսի 11-12-ը կայանալիք ՆԱՏՕ գագաթաժողովին մասնակցության հարցում: Այս մասին հուլիսի 2-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Նշենք, որ Հայաստանը ՆԱՏՕ գագաթաժողովներին մշտապես մասնակցել է որոշակի վերապահումներով: Այսպես, նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկու անգամ` 2010 և 2012 թվականներին, մերժել է դաշինքի հրավերը, քանի որ այդ գագաթաժողովների արդյունքներով ընդունվող փաստաթղթերի նախապես ուղարկվող նախագծերում եղել են Հայաստանի շահերին հակասող ձևակեպումներ: Մասնավորապես, դրանցում  տեղ են գտել Հարավային Կովկասում և Մոլդովայում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ ընդհանրական ձևակերպումներ և ընդգծվում է ԵԱՀԿ` միայն տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ սկզբունքը:
Ամենայն հավանականությամբ, Փաշինյանի մասնակցության վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի մոտ հստակության բացակայությունը պայմանավորված է այս հանգամանքով: Երևանը դեռևս որևէ երաշխիք չունի, որ գագաթաժողովի արդյունքներով ընդունված փաստաթղթում տեղ չեն գտնելու Հայաստանի շահերին հակասող ձևակերպումներ:
Միևնույն ժամանակ չպետք է մոռանալ ռուսական գործոնի մասին: Մոսկվան միշտ էլ որոշակի զգուշավորությամբ է վերաբերել Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին, և մասնավորապես ՀՀ առաջին դեմքի մասնակցությանը դաշինքի գագաթաժողովներին: Իսկ փոփոխված իրողությունների պայմաններում Մոսկվան սկսել էլ որոշակի զգուշավորություն ցուցաբերել Հայաստանի նոր իշխանությունների նկատմամբ` դատելով ռուսական փորձագիտական շրջանակների գնահատականներից, Հայաստանին ուղղված մեսիջներից, որի ամենաթարմ օրինակն է ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Չոջուխ Մարջանլի գյուղում հուլիսի 1-ին կայացած «Ադրբեջանը Ռուսաստանի միակ դաշնակիցը Կովկասում» խորագրով ֆորումին Պետդումայի պատգամավորի, ռուս հասարակական գործիչների, հայտնի փորձագետների մասնակցությունը և գրավված Լելե Թեփե բարձունքում ադրբեջանական դիրքեր այցելությունը:
Նման պայմաններում թերևս լավագույն որոշումը կլինի հուլիսի 11-12-ը Բրյուսել կատարելիք այցի շրջանակներում բավարարվել միայն ԵՄ ղեկավարության հետ հանդիպումներով: Չնայած Հայաստանի նոր իշխանությունները հայտարարել են արտաքին քաղաքականության կուրսի անփոփոխ մնալու մասին, սակայն մինչ այժմ վարչապետը պաշտոնական հանդիպումներ չի ունեցել ԵՄ ղեկավարության հետ, ավելին` մեկ անգամ մերժել է Բրյուսել այցելելու ԵՄ հրավերը: Փաշինյանի` Ռուսաստան կատարած այցերի, հայ-ռուսական հարաբերություններն ավելի խորացնելու մասին հայտարարությունների ֆոնին Բրյուսել այցելությունը ԵՄ ղեկավարության հետ հանդիպելու համար միանգամայն տեղավորվում է Հայաստանի որդեգրած «և-և»-ի քաղաքականության մեջ, սակայն եթե Բրյուսել այցելության առիթը ՆԱՏՕ գագաթաժողովն է, դա առաջացնում է որոշակի հարցեր:

Почему Пашинян не может определиться с участием в саммите НАТО
Официальный Ереван до сих пор не принял окончательного решения об участии премьер-министра Никола Пашиняна в саммите НАТО, который состоится 11-12 июля в Брюсселе. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян во время брифинга 2 июля.
Отметим, что Армения всегда принимала участие в саммитах НАТО с определенными оговорками. Так, президент Серж Саргсян дважды - в 2010 и 2012 годах - отклонял приглашение альянса, поскольку в заранее высылаемых проектах документов, которые должны были быть приняты по итогам этих саммитов, были формулировки, противоречащие интересам Армении. В частности, они содержали общие формулировки о конфликтах на Южном Кавказе и в Молдове, и в них подчеркивался только один принцип ОБСЕ – принцип территориальной целостности.
По всей вероятности, отсутствие ясности по поводу участия Пашиняна в работе саммита НАТО обусловлено именно этим обстоятельством: у Еревана пока нет гарантий, что в документе, принятом по итогам саммита, не будет формулировок, противоречащих интересам Армении.
При этом нельзя забывать и о российском факторе. Москва всегда с осторожностью относилась к отношениям Армения-НАТО и, в частности, к участию Армении в саммитах альянса на высшем уровне. В изменившихся реалиях Москва стала проявлять осторожность по отношению к новым властям Армении - судя по оценкам российских экспертов и мессиджей в адрес армянских властей, самым последним примером чего является участие депутата Госдумы и российских общественных деятелей в форуме "Азербайджан - единственный союзник России на Кавказе", который проходил в деревне Чоджук Марджанлы (перешел под контроль Азербайджана во время апрельской войны), а также их демонстративный визит на азербайджанские позиции, расположенные на захваченной у армян высоте Лелетепе.
В таких условиях лучшим решением для армянских властей будет ограничиться только встречами с руководством ЕС в рамках визита Пашиняна в Брюссель 11-12 июля. Несмотря на то, что новое правительство Армении заявило о неизменности курса внешней политики, премьер-министр РА не только еще не провел официальных встреч с руководством ЕС, но даже успел отклонил приглашение ЕС посетить Брюссель. На фоне визита Пашиняна в Россию и заявлений об углублении армяно-российских отношений, визит Пашиняна в Брюссель для встречи с руководством ЕС полностью соответствует провозглашенной Арменией политике  "и-и". Но если поводом посещения Брюсселя будет саммит НАТО, то это, безусловно, вызовет много вопросов к армянским властям...