Թրամփը մտածում է հարևան երկիր ներխուժելու մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2017 թվականի օգոստոսին Վենեսուելայի դեմ պատժամիջոցները քննարկելիս խորհրդականներին հարցրել է՝ ինչու՞ ԱՄՆ-ն չի կարող ուղղակի ներխուժել այդ խնդրահարույց պետություն։ Այս մասին հաղորդում է Associated Press-ը` վկայակոչելով Թրամփի վարչակազմի անանուն աղբյուրներին։
AP-ի տվյալներով՝ հարցը զարմացրել է ներկաներին, մասնավորապես՝ նախկին պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնին և ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Հերբերթ Մաքմասթերին։ Նրանք և մյուսները փորձել են բացատրել Թրամփին, թե ինչպիսի ռիսկերի հետ է կապված այդ որոշումը։ Սակայն Թրամփը նրանց հիշեցրել է 1980-ականներին Պանամայում և Գրենադայում նման հաջող գործողությունների մասին:
Նշվում է նաև, որ Վենեսուելա ներխուժելու գաղափարը Թրամփը քննարկել է Կոլումբիայի նախագահ Խուան Սանտոսի, ինչպես նաև Լատինական Ամերիկայի մի քանի առաջնորդների հետ։

Трамп подумывает о вторжении в соседнюю страну
Президент США Дональд Трамп в августе 2017 года во время обсуждения санкций против Венесуэлы спросил у своих советников, почему Соединенные Штаты просто не могут вторгнуться в это проблемное государство. Об этом сообщает информагентство Associated Press со ссылкой на анонимного чиновника из администрации Трампа, передает segodnya.ua.
По данным AP, вопрос удивил присутствующих на встрече, в частности, бывшего госсекретаря США Рекса Тиллерсона и советника президента по вопросам нацбезопасности Герберта Макмастера, которые позже покинули свои должности. Макмастер и другие пытались объяснить Трампу, какими рисками грозит соответствующее решение. На что президент США вспомнил о похожих успешных операциях в Панаме и Гренаде в 1980-х годах.
Сообщается также, что идею с вторжением в Венесуэлу Трамп обсуждал и с президентом Колумбии Хуаном Мануелем Сантосом, а также с несколькими лидерами Латинской Америки. Эту информацию агентству подтвердили два высокопоставленных колумбийских чиновника. В конце концов Макмастер смог отговорить президента США от этой затеи.