Թրամփը չի բացառում, որ Մոնտենեգրոյի պատճառով կարող է համաշխարհային պատերազմ սկսվել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը չի բացառել, որ Մոնտենեգրոյի պատճառով կարող է սկսվել երրորդ աշխարհամարտը: Այս մասին Թրամփը հայտարարել է Fox News-ին տված հարցազրույցում:
Նախագահի խոսքերով, պատերազմը կարող է սկսվել ՆԱՏՕ-ի կոլեկտիվ պաշտպանության սկզբունքի պատճառով, որի համաձայն անդամ երկրներից մեկի վրա հարձակումը դաշինքի մյուս անդամներին ստիպում է միանալ ռազմական գործողություններին:
Հիշեցնենք, որ 2017 թվականին Մոնտենեգրոյի` ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալուն ընդառաջ երկրում քաղաքական մեծ սկանդալ առաջացավ` կապված Ռուսաստանի ենթադրյալ փորձերի հետ հակազդելու բալկանյան այս պետության անդամակցությանը դաշինքին:

Трамп допустил возможность третьей мировой из-за Черногории
Американский лидер Дональд Трамп высказал предположение, что Третья мировая война начнется из-за Черногории. Об этом, как передает gazeta.ru, он сказал в интервью Fox News.
По словам Трампа, война может начаться из-за принципа коллективной обороны НАТО, согласно которому нападение на одного из участников альянса заставит остальные государства присоединиться к военным действиям.
Как напоминает РБК, в преддверии вступления Черногории в НАТО в 2017 году в стране разразился политический скандал, связанный с предполагаемыми попытками России противодействовать вступлению балканского государства