Երվանդ Թերզյանը կարժանանա ՆԱՍԱ-ի բարձրագույն պարգևին
ՆԱՍԱ-ն հայտարարել է աստղագետ Երվանդ Թերզյանին իր բարձրագույն պարգևին արժանացնելու մասին նշանակալի պետական ծառայության համար։ Պարգևի հանձնման արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 2-ին, Հյուսթոնի NASA Johnson Space տիեզերակայանում, փոխանցում է news.am-ը։
«Երվանդ Թերզյանն իր կյանքը նվիրաբերել է կրթությանը, հանրային ծառայությանն ու գիտական հետազոտություններին: Նա իր խանդավառությունն ուղղել է տիեզերքն ուսումնասիրելուն ու կրթությանը։ Երվան Թերզյանն անջնջելի հետք է թողել երիտասարդ ուղեղներին ոգեշնչելու ու կրթելու հարցում։ Այս ձեռքբերումները և աչքի ընկնող նրա մարդկային որակները ապացուցում են, որ Թերզյանը արժանի է այս պետական պարգևին»։
«Space Grant շատ հաջողված էր Նյու Յորք նահանգի ամենապայծառ ուսանողների համար տիեզերական ծրագրերի իրականացման հարցում, որ նրանց հնարավորություն տա զարգացնել իրենց գիտելիքները տիեզերքի մասին։ Հենց դա է ԱՄՆ-ին առաջնորդի կարգավիճակում պահում»,-ասել է Թերզյանը։

НАСА присудило свою высшую награду Ерванду Терзяну
НАСА объявило о присуждении своей высшей награды астроному Ерванду Терзяну за выдающуюся государственную службу. Награда будет вручена в Космическом центре NASA Johnson Space в Хьюстоне 2 августа, сообщает news.am.
"Ерванд Терзян посвятил свою жизнь образованию, общественному служению и научным исследованиям", - говорится в заявлении НАСА. "Он использовал свой энтузиазм в освоении космоса и образовании, чтобы вдоновить своим опытом студентов и общественность по всей стране.  Ерванд  Терзян оказал неизгладимое влияние на образование и вдохновил молодые умы.  Эти достижения и его выдающиеся человеческие качества о доказывают, что Терзян достоин этой выдающейся государственной награды".
"Space Grant.был очень успешным в реализации космических программ для самых ярких студентов в штате Нью-Йорк, чтобы предоставить им возможность развивать свои знания о космосе", - сказал Терзян. "Именно это удерживает США в качестве лидера".